piątek, 26 maja 2017 r.

Biała Podlaska

W Sławatyczach rządzą brodacze. Tak żegnają stary rok (zdjęcia)

Dodano: 31 grudnia 2015, 13:51
Autor: Ewelina Burda

Jedyni tacy na świecie brodacze żegnają stary rok. We wtorek w Sławatyczach zorganizowano konkurs na najładniejsze przebranie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przez trzy ostatnie dni grudnia przebierańcy łapią przechodniów, składają życzenia, a przy okazji trochę chuliganią. – Tradycja jest ciągle żywa. A gmina jak może, tak wspomaga ten zwyczaj. Chcemy, aby brodacze byli znani również poza Sławatyczami – mówi wójt Grzegorz Kiec i dodaje: Dlatego bierzemy udział w różnych konkursach i przeglądach.

Jednym z elementów promocji jest konkurs, który organizuje Gminny Ośrodek Kultury. W tym roku o najładniejsze przebranie rywalizowało 15 brodaczy.

– Przebieram się już od kilku lat. Strój przygotowuję już miesiąc wcześniej. Najwięcej pracy wkłada się w kapelusz z misternie zrobionymi kwiatami z bibuły. Do tego maska, kożuch i słoma na nogi – opowiada Damian Zagajski ze Sławatycz.

– W sylwestra kolędujemy po domach. A poza tym bierzemy dziewczyny na hocki i zaczepiamy przechodniów – śmieje się Zagajski.

Najmłodszym brodaczem w tym roku jest 10-letni Kacper Kuszneruk ze Sławatycz. – Brat pomógł mi przygotować strój. Będę przez 3 dni chodził po ulicach Sławatycz. To fajna sprawa – przyznaje Kacper.

Miejscowi nie wiedzą dokładnie, ile lat liczy ta tradycja, wiedzą za to, że brodacze przynoszą szczęście. – Co roku jest kolorowo i wesoło z naszymi przebierańcami. Ważne, że ci młodzi kawalerowie chcą się przebierać i przez kilka dni biegać po Sławatyczach. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Często kożuchy mają jeszcze po swoich pradziadkach – podkreśla Ewa Kuszneruk, mieszkanka Sławatycz.

W tym roku pierwszą nagrodę zdobył Albert Sołoduszkiewicz, drugą Damian Zagajski, a trzecią Dawid Wspólny. Wyróżniono także przebranie 10-letniego Kacpra Kuszneruka.

Czytaj więcej o: Sławatycze
N/N
PiS --- moja miłość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

N/N
N/N (1 stycznia 2016 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

U nas na wiosce też jest tai brodacz. Zdzichu mu dali na chrzcie. Też ma brodę , nie myje się , łapie młode dziewczyny z tyłki , trochę chuligani i wiecznie pijany łazi. Można byłoby go też zawieść do tych Sławatycz nadawałby się do tych pensjonariuszy zakładu dla obłąkanych .

Rozwiń
PiS --- moja miłość
PiS --- moja miłość (31 grudnia 2015 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Błazny i Pajace  :D  :D  Inne słowa nie przychodzą mi do głowy .

Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2015 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tęczowe kapelusze? Takie rzeczy i w mediach, nie do pomyślenia! Co na to nowa władza? Zakazać czym prędzej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

26-28 maja
komentarze (0)0
polubienia (0)0
25-05-2017

26-28 maja

Alarm 24