Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 stycznia 2016 r.
7:45

W torcie, ramie od roweru, zatopione w smole. Jak przemyca się papierosy i alkohol do Polski?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 4 A A
Nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba podsumował w środę 2015 rok (fot. Ewelina Burda)
Nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba podsumował w środę 2015 rok (fot. Ewelina Burda)

6,4 mln paczek papierosów i 18,3 tys. litrów alkoholu przechwycili funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej w 2015 roku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatni rok podsumował w środę nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba, pełniący tę funkcję od miesiąca. – Izba Celna w Białej Podlaskiej to największa izba w Polsce. Dlatego przejście tutaj traktuję jako awans – nie ukrywa Chaba.

W sumie, w bialskiej izbie służbę pełni 1846 funkcjonariuszy. Na brak pracy nie narzekają. W 2015 roku celnicy odprawiali ok. 810 tys. ciężarówek i 4,4 mln samochodów osobowych.

Jeżeli chodzi o zwalczanie przestępczości, to 1/3 zarekwirowanych przez polską Służbę Celną papierosów to właśnie zasługa bialskiej izby. – Blisko 67 proc. zatrzymanych papierosów próbowano przemycić do naszego kraju w samochodach osobowych i autobusach, natomiast 25 proc. stanowił przemyt z wykorzystaniem wagonów kolejowych – mówi mł. insp. Waldemar Chaba.

A pomysły przemytnicy mają różne, pakują papierosy nawet do tortu, ramy od roweru, czy zatapiają w smole. Oprócz papierosów i alkoholu, bialscy funkcjonariusze skonfiskowali aż 900 kilogramów bursztynu. To wzrost o 430 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Do tego jeszcze 7 kg narkotyków i środków odurzających. Zdarzały się też „ciekawostki”. – W styczniu celnicy w Dorohusku udaremnili przemyt ponad 54 kg galu, bardzo rzadkiego pierwiastka. Również na tym przejściu, celnicy zatrzymali pająka z rodziny ptaszników, podlegającego ochronie – przywołuje rzecznik izby podkom. Marzena Siemieniuk.

– W sumie do końca trzeciego kwartału 2015 roku za pośrednictwem Izby Celnej w Białej Podlaskiej do budżetu państwa trafiło ponad 2 mld zł – precyzuje  Siemieniuk. Najwięcej, bo blisko 1,5 mld zł pochodziło z tytułu podatku akcyzowego.

Izba Celna systematycznie wprowadza elektroniczne ułatwienia dla przekraczających granicę. – Od 5 października w oddziale celnym w Koroszczynie realizujemy pilotaż usługi eBooking Truck, która umożliwia elektroniczną rezerwację terminu odprawy celnej. Do tej pory skorzystało z tego blisko 1,6 tys. ciężarówek – podkreśla rzecznik.

Natomiast do listopada tego roku ma zostać uruchomiony skaner do prześwietlenia wagonów towarowych. Swoim zasięgiem obejmie trzy tory. Infrastruktura stoi już w pobliżu przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu.

Wyzwaniem dla celników będą też Światowe Dni Młodzieży. – Jesteśmy na to przygotowani. Na ten okres wstrzymane są urlopy dla naszych oddziałów celnych. Zakładamy, że doświadczenia z Euro 2012 pozwolą nam płynnie przeprowadzić tę operację – stwierdza dyrektor Chaba.

Jego zdaniem, nowy rząd wzmacnia znaczenie służby celnej. – Świadczy o tym choćby powołanie specjalnego pełnomocnika, który ma nadzorować wszystkie przejścia graniczne. Poza tym, obecnie trwa ocena potrzeb etatyzacyjnych w służbie. Jeszcze trudno powiedzieć, czy w tym roku będzie nabór do bialskiej izby celnej – przyznaje jej szef. A zainteresowanie jest spore. Przy okazji naborów, na jedno miejsce przypada tu zwykle 20 chętnych.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 o 14:40
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świętym patronem uczciwości , patronem celników może.
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świę... rozwiń
Avatar
Sztywny / 28 stycznia 2016 o 13:08

Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

rozwiń
Avatar
marcin / 28 stycznia 2016 o 09:43
nie wiesz co z tym zrobić ?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 08:52
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 o 14:40
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świętym patronem uczciwości , patronem celników może.
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świę... rozwiń
Avatar
Sztywny / 28 stycznia 2016 o 13:08

Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

rozwiń
Avatar
marcin / 28 stycznia 2016 o 09:43
nie wiesz co z tym zrobić ?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 08:52
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 7 0

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 6 7

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 1 1

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

Strażak z Chełma na medal

Strażak z Chełma na medal 5 0

Rafał Bereza z Chełma wraz z drużyną zdobył tytuł mistrzów europy podczas Mistrzostw Europy TFA w niemieckim Mönchengladbach.

Lublin: Ta inicjatywa kosztowała 200 tys. złotych. Ratusz obiecywał, że wdroży pomysły

Lublin: Ta inicjatywa kosztowała 200 tys. złotych. Ratusz obiecywał, że wdroży pomysły 3 5

Około 200 tys. zł wydało miasto na organizację tzw. panelu obywatelskiego, czyli zwołanie losowo wybranej grupy mieszkańców, którzy mieli wybrać metody walki ze smogiem. Ratusz obiecał, że ich propozycje uzna za wiążące, o ile zostaną przyjęte większością 4/5 głosów. Co wynikło z tych zapowiedzi?

MUNDIAL 2018 Nigeria – Islandia 2:0. „Super Orły” wróciły do gry

MUNDIAL 2018 Nigeria – Islandia 2:0. „Super Orły” wróciły do gry 0 0

MUNDIAL 2018 Zespół z Afryki po dwóch golach Ahmeda Musy pokonał Islandię i zachował szanse na awans do dalszego etapu turnieju

Nerwowy koniec roku w Społecznej Szkole Podstawowej im. Klonowica w Lublinie

Nerwowy koniec roku w Społecznej Szkole Podstawowej im. Klonowica w Lublinie 1 2

Rodzice uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Sebastiana Klonowica w Lublinie boją się, że konflikt między kadrą odbije się negatywnie na ich dzieciach. Na korytarzach ostatnio niewiele mówiło się o końcu roku, a częściej o mobbingu i możliwym odejściu części nauczycieli.

Ekspresówką z Lublina do Garwolina za rok [zdjęcia i wideo z drona]
galeria
film

Ekspresówką z Lublina do Garwolina za rok [zdjęcia i wideo z drona] 38 2

Trasą ekspresową z Lublina do Garwolina pojedziemy najprawdopobniej za rok – zapowiada Krzysztof Nalewajko z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Manufaktura Smaków w Opolu Lubelskim. Program koncertów i wydarzeń
23 czerwca 2018, 19:00

Manufaktura Smaków w Opolu Lubelskim. Program koncertów i wydarzeń 0 0

W weekend (23 i 24 czerwca) Park Miejski zostanie zarezerwowany dla Manufaktury Smaków i jej gości Manufaktura Smaków to jedna z największych tego typu imprez w regionie, rokrocznie przyciągająca do Opola kilka tysięcy osób z całego powiatu, województwa i kraju.

MUNDIAL 2018. Brazylia – Kostaryka 2:0. Wielkie męczarnie Canarinhos

MUNDIAL 2018. Brazylia – Kostaryka 2:0. Wielkie męczarnie Canarinhos 1 0

MUNDIAL 2018 Brazylia rzutem na taśmę pokonała w Sankt Petersburgu Kostarykę i objęła prowadzenie w grupie E. Gole dla Canarinhos strzelali Philippe Coutinho i Neymar

Kraśnik: Wycinka drzew w ramach… rewitalizacji zieleni miejskiej

Kraśnik: Wycinka drzew w ramach… rewitalizacji zieleni miejskiej 1 2

Mieszkańcy dzielnicy fabrycznej Kraśnika mają wątpliwości co do legalności wycinki drzew w lasku przy ul. Szpitalnej. Ich zdaniem to najgorszy czas na tego typu prace. Drzewa są zielone i trwa okres lęgowy. Urzędnicy zapewniają, że wszystko odbyło się zgodne z prawem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!