niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

W trampkach przez Kanadę. Studenci wyruszają w podróż życia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2014, 09:07
Autor: Ewelina Burda

Angelikę Charycką z Łomaz (pow. bialski) i Macieja Mackiewicza z Sanoka połączyły trampki i Kanada. Tak powstał projekt "W trampkach przez Kanadę. Studenci geografii na Uniwersytecie Warszawskim szykują się do swojej podróży życia.

25 czerwca wylądują w Toronto, skąd autostopem udadzą się na zachód. Zamierzają przemierzyć 7 tys. kilometrów. - Naszej wędrówce przyświeca etnograficzno-socjologiczny cel. Zamierzamy dotrzeć do rdzennych mieszkańców Kanady. Chcemy poznać ich różnorodną tradycję i kulturę. Podróżowanie autostopem z pewnością nam to ułatwi - przekonuje Angelika z Łomaz. W kraju klonowego liścia 23-latkowie planują spotkać się również z prof. Williamem Engelbrechtem, światowej sławy archeologiem zajmującym się m.in. Irokezami, czyli plemionami Ameryki Północnej. Zebrany w ten sposób materiał badawczy studentka zamierza wykorzystać m.in. przy pisaniu pracy magisterskiej. - W Kanadzie zbadam również czy współcześni Indianie rzeczywiście przejmują gałąź branży turystycznej promującą ich kulturę i sztukę. W ten sposób starają się sprostować dotychczasowe przekłamania w podsuwanej turystom wizji indiańskości - tłumaczy 23-latka. - Co prawda zabieramy ze sobą namioty, ale skorzystamy przede wszystkim z tzw. "couchsurfingu” (internetowy serwis, na którym użytkownicy z całego świata oferują bezpłatny nocleg - przyp. autora). Wiele dobrego słyszeliśmy również o kanadyjskiej gościnności - mówi z uśmiechem studentka. Do wyprawy zainspirował ich m.in. film "Into the Wild” (tł. "Wszystko za życie”), w którym główny bohater zrywa ze swoim materialnym życiem, przybiera pseudonim Alexander Supertramp i wyrusza na Alaskę. - My aż tak daleko nie dotrzemy, ale celowo rezygnujemy z turystyki "full service”, na rzecz przygody "w trampkach” - żartuje Angelika i przekonuje, że na swoim koncie ma już kilka autostopowych wypraw. - Przejechałam już Polskę wzdłuż i wszerz tym sposobem. Autostopem podróżowałam też po Anglii. A Kanada to pierwsza taka daleka wyprawa, zarówno dla mnie, jak i dla Maćka - dodaje. - Wiemy, że Kanadyjczycy są gościnni, a kraj jest bezpieczny, bo generalnie ludziom dobrze się tam żyje. Co nie zmienia faktu, że codzienne życie w kraju klonowego liścia może okazać się dla nas dość drogie - twierdzi studentka. - O ile bilety mamy już wykupione, to cały czas poszukujemy dodatkowych możliwości dofinansowania naszej wyprawy. Staramy się o dotację z uczelni, nawiązaliśmy również kontakt ze środowiskiem polonijnym w Kanadzie - wylicza. Młodzi podróżnicy informują o przygotowaniach do kanadyjskiej wędrówki na swoim blogu "wtrampkachprzezkanade.blogspot.com”. - Na bieżąco będziemy relacjonować nasz pobyt w Kanadzie, a po powrocie na pewno zorganizujemy cykl spotkań z pokazami slajdów. Pojawią się również publikacje na portalach i w prasie turystycznej m.in. w miesięczniku "Poznaj świat” - precyzuje Angelika. Są kreatywni, ciekawi świata i gotowi na przygodę życia.

Z Angeliką i Maćkiem można kontaktować się e-mailowo: angelikacharycka@wp.pl ; maciek.20sz@gmail.com, za pośrednictwem bloga (www.wtrampkachprzezkanade.blogspot.com) lub na facebookowym fanpage'u https://www.facebook.com/pages/W-trampkach-przez-Kanadę/480617201991502
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!