sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wandal pomazał bloki, prokuratura umarza sprawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2011, 21:47
Autor: (pim)

To m.in. "dzieło” 17-letniego wandala przy ul. Kąpielowej prokuratura uznała za wykroczenie i umorz
To m.in. \"dzieło” 17-letniego wandala przy ul. Kąpielowej prokuratura uznała za wykroczenie i umorz

Do Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda” dotarło pismo z prokuratury o umorzeniu postępowania wobec Filipa U. 17-latek jest podejrzany o uszkodzenie elewacji w kilkunastu budynkach os. Młodych.

Pod koniec sierpnia na murach namalował napisy m.in. sławiące drużyny piłkarskie i zawierające wulgaryzmy. Spółdzielcy są oburzeni.

Krzysztof Majchrzak, wiceprezes BSM "Zgoda”, poinformował nas o piśmie. Ze zdumieniem przeczytał, że postępowanie zostało umorzone "wobec braku znamion przestępczych”. Tymczasem straty zostały oszacowane na ponad 11 tys. zł.

Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej uznała jednak, że nie doszło do przestępstwa uszkodzenia mienia, a jedynie do wykroczenia związanego z umieszczeniem wulgarnych napisów na ścianach budynków. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna.

Mariola Sidorowska, zastępca prokuratora rejonowego w Białej Podlaskiej, uważa, że decyzja prokuratury o umorzeniu postępowania wobec podejrzanego nie oznacza bezkarności podejrzanego.

– W tej sytuacji wartość zniszczeń nie była kryterium mającym wpływ na decyzję prokuratury. Podejmując ją, opieraliśmy się na orzecznictwie Sądu Najwyższego w podobnej sprawie. W tym postępowaniu działania sprawcy nie spowodowały pomniejszenia wartości materialnej lub użytkowej obiektów w takim stopniu, że do usunięcia uszkodzenia konieczne było naruszenie ich substancji. Pokrzywdzeni mają prawo nie zgodzić się z naszą decyzją i mogą ją zaskarżyć. Kiedy już się ona uprawomocni, wówczas policja będzie kontynuowała postępowanie w kierunku wykroczenia, a sąd będzie mieć możliwość orzeczenia nawiązki lub przywrócenia obiektu do stanu poprzedniego – podkreśla wiceprokurator rejonowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!