czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Warsztaty sołtysów

Dodano: 12 grudnia 2001, 18:51

Stu czterech sołtysów z powiatu radzyńskiego przyjechało w minionym tygodniu do Radzynia Podlaskiego na zorganizowaną przez starostwo konferencję "Polski sołtys w Unii Europejskiej”.

Konferencja była jedną ze stu, jakie odbyły się w całym kraju. Ich organizatorem jest Związek Powiatów Polskich, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.Te trzy instytucje pokrywają 60 procent kosztów organizacji konferencji, za resztę płaci organizator lokalny, którym w tym przypadku był starosta radzyński Jerzy Kułak.
W Radzyniu przemawiali do sołtysów specjaliści od UE z całej Polski. O zagrożeniach i negocjacjach w sprawie rolnictwa mówił Bolesław Pleczyński z Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju, Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Radomiu. Specjalista z tej samej intytucji Zdzisław Ginalski przybliżył zasady działania wspólnej polityki rolnej i jej finansowania w UE. Mówił też o unijnych funduszach strukturalnych i przedakcesyjnych. Sołtysi dowiedzieli się również, jak zdaniem Małgorzaty Kramarz z warszawskiej Fundacji Idealna Gmina, powinna wyglądać rola liderów lokalnych, organizacji producenckich i związkowych w procesie integracji europejskiej.
W drugiej części sołtysi mieli zajęcia warsztatowe. Każdy z nich mógł nauczyć się jak pozyskiwać fundusze i wypełniać wnioski o dotację dla samorządu z funduszy unijnych, jakie są perspektywy rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach wiejskich lub jaka jest organizacja rynków rolnych w UE i jak wyglądać ona będzie w Polsce w procesie integracji.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24