środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

"Ważna jest mobilność, czyli elastyczność na rynku pracy". Jest porozumienie

Dodano: 24 kwietnia 2017, 11:28
Autor: eb

Anna Szymala kierownik filii WUP w Białej Podlaskiej
Anna Szymala kierownik filii WUP w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)

26 podmiotów z powiatów bialskiego i radzyńskiego będzie współpracować na rzecz mobilności na rynku pracy. W czwartek Wojewódzki Urząd Pracy podpisał w tej sprawie porozumienie.

Główny cel to promowanie kształcenia zawodowego i sytuacji na rynku pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

– W szkołach jest za mało poradnictwa zawodowego. A my chcemy położyć m.in. nacisk na promocję kształcenia zawodowego, bo na rynku pracy brakuje osób z konkretnym zawodem – mówi Anna Szymala, kierownik filii WUP w Białej Podlaskiej.

Porozumienie podpisały m.in. szkoły ponadgimnaznalne, uczelnie wyższe czy organizacje pozarządowe z dwóch powiatów: bialskiego oraz radzyńskiego. To pierwsze takie partnerstwo na tym terenie.

– Bezrobocie dzisiaj w Polsce wynosi 8,5 proc. ale rynek pracy wciąż jest nieprzewidywalny. Warto śledzić jakie zawody są nadwyżkowe, a jakie deficytowe – dodaje Szymala.

Wojewódzki Urząd Pracy chce aby te informacje na bieżąco docierały do uczniów. – Zdarza się, że poszukując pracowników, pracodawca nie znajduje go na naszym rynku, więc szuka go za wschodnią granicą, głównie na Ukrainie, to coraz bardziej widoczne, zwłaszcza w branży rolniczej, ogrodniczej czy budowlanej – zauważa z kolei Kazimierz Stocki, wicedyrektor WUP w Lublinie.

– Dlatego tak ważna jest mobilność, czyli elastyczność na rynku pracy. Wiemy natomiast że rynek przyjmie każdego zawodowo wykwalifikowanego absolwenta – zaznacza Stocki.

Potwierdza to Ireneusz Długołęcki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej, który przyłączył się do porozumienia.

– Staramy się robić wszystko, aby nasz uczeń był przygotowany na wejście na rynek pracy. Po pierwsze, nasi uczniowie często zdobywają podwójny zawód, bo stworzyliśmy dodatkowe kursy kwalifikacyjne – tłumaczy dyrektor szkoły. – Na rynku pracy jest duża potrzeba nowych pracowników po technikum, dobrze przygotowanych w zawodzie. Wiele firm zabiega aby reklamować się w naszej szkole, bezpośrednio wśród uczniów – podkreśla Długołęcki.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CIEKAWE CZY TA PANI LALA BYŁA TAK MOBILNE ELASTYCZNA BY OBJĄĆ TO SAMO STANOWISKO W UP HRUBIESZÓW?
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2017 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ważna jest legitymacja partyjna - najlepiej z PSL. Rodzina na swoim.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!