piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Więcej punktów dla Wspólnego Świata

Dodano: 13 września 2016, 20:05
Autor: Ewelina Burda

Ujęcie budowy centrum w programie rewitalizacji ma zwiększyć szanse na unijne dofinansowania/ fot.E.Burda
Ujęcie budowy centrum w programie rewitalizacji ma zwiększyć szanse na unijne dofinansowania/ fot.E.Burda

Miasto włączy projekt budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem do programu rewitalizacji. Ma to zwiększyć szanse bialskiego stowarzyszenia Wspólny Świat na unijne dofinansowania.

Mowa o pierwszym w Polsce kompleksowym centrum pomocy za ok. 20 mln zł.  - Mamy coraz więcej dzieci z autyzmem. Trzeba podjąć działania aby pomóc tej grupie, do tej pory wykluczonej ze społeczeństwa - mówi Anna Chwałek prezes stowarzyszenia, które otacza opieką ok. 200 osób z autyzmem. - Wszyscy mamy z tyłu głowy ośrodek który ma powstać. Wielokrotnie mówiłem, że będziemy się starać pomóc stowarzyszeniu. Dlatego włączamy jego budowę do programu rewitalizacji miasta - podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk. Korzyści?- Dla stowarzyszenia oznacza to 8 dodatkowych punktów przy staraniu o unijne dofinansowanie na inwestycję -zauważa Stefaniuk.

Obecnie Wspólny Świat pomaga dzieciom i młodzieży z autyzmem w ramach  ośrodka terapii, przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Planowane Centrum zakłada wsparcie dorosłych osób z autyzmem m.in. w ramach szkoły przysposabiającej do pracy.

- Inwestycję będziemy realizować etapami. Mamy już pozwolenie na budowę pierwszej części dla dorosłych z autyzmem. Szacujemy że pierwszy budynek będzie kosztował ok. 7 mln zł. Chcemy połączyć kilka źródeł finansowania. Za chwilę składamy dokumentację. Rozstrzygnięć konkursu spodziewamy się w przyszłym roku - zaznacza Chwałek, która sama jest mamą chłopca z autyzmem.

- Projekty kolejnych budynków doprecyzowujemy jeszcze  z architektem- dodaje pani prezes. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa pierwszego etapu ruszy w trzecim kwartale przyszłego roku. Stowarzyszenie bierze też pod uwagę projekty transgraniczne. - Współpracujemy z Francją i Białorusią. Konkursy na projekty transgraniczne mają być ogłoszone w grudniu. Z tego też będziemy chcieli skorzystać - zapowiada założycielka Wspólnego Świata. Za rok stowarzyszenie będzie obchodzić swoje 10-lecie. - Planujemy wiele inicjatyw, myślimy m.in. o konferencji. Chcemy promować wiedzę o autyzmie. Mamy nadzieję, że wspólnie z urzędem miasta - zaznacza Anna Chwałek.

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem ma powstać na działce po byłym Zajeździe u Radziwiłła. W 2013 roku radni miejscy zgodzili się, aby za 1 proc. wartości sprzedać tę nieruchomość stowarzyszeniu. W poprzednich latach miasto umarzało stowarzyszeniu  podatek od tej nieruchomości. Ale to się zmieniło w tym roku. Wspólny Świat musiał zapłacić 16 tys. zł podatku za 2015 rok. Decyzję władz miasta podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Czytaj więcej o: Stowarzyszenie Wspólny Świat
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 września 2016 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaiste, nieprawdopodobne, że taki światowiec, jak ten pan, którego widzimy na zdjęciu marnuje się w mieścinie nad Krzną.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2016 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę czytać ze zrozumieniem - miasto w żaden sposób nie finansuje budowy centrum autyzmu, a jedynie włącza teren, na którym ma powstać inwestycja stowarzyszenia, w swój program rewitalizacji. Korzyści to dodatkowe punkty dla Wspólnego Świata. To stowarzyszenie jest jedynym inwestorem.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2016 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jakieś nieporozumienie. Najpierw samorząd doprowadził do gruzowiska po świeżo wyremontowanym zajeździe, zapłacił za to Niewiadomskiemu gigantyczne odszkodowanie, a teraz za pieniądze mieszkańców chce odbudować (zrewitalizować) gruzowisko na peryferiach żeby osoby (dorośli i dzieci) niepełnosprawne z całej Polski sprowadzić do miasteczka Biała Podlaska. No po prostu WOW! Czy to jest zadanie samorządu? Z tego co wiem, to jest obowiązek państwa (władz centralnych, rządu), zapisany w konstytucji. Na to władze centralne pobierają niemałe składki poprzez ZUS.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!