sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wielka rejestracja dawców. Chcą pomóc 5-letniemu chłopcu

Dodano: 3 lutego 2016, 22:16
Autor: Ewelina Burda

5-letni Tymon jesienią zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną/ fot.mat.prasowe
5-letni Tymon jesienią zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną/ fot.mat.prasowe

Szukają dawcy szpiku dla 5-letniego Tymonka z Porosiuk (gm. Biała Podlaska) i nie tylko. 7 lutego w Białej Podlaskiej Fundacja DKMS organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W listopadzie ubiegłego roku Tymon zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie w lubelskim szpitalu przyjmuje chemioterapię. Być może będzie potrzebował przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego – mówi Artur Koszla z Fundacji DKMS. – To jego rodzice zainicjowali akcje rejestracji potencjalnych dawców.

Przedstawiciele fundacji nie ukrywają, że zależy jej także na powiększeniu bazy dawców.
– W 2009 roku gdy zaczynaliśmy tworzyć bazę, było ich ok. 40 000. Teraz zarejestrowanych jest ponad 820 000 osób – podaje Koszla.

W samej Białej Podlaskiej takich osób jest 1100. Wśród nich m.in. Ryszard Sowa, który już podarował komuś cząstkę siebie.

– Jako dawca zarejestrowałem się w połowie 2014 roku. Po pół roku dostałem telefon, że mogę być potrzebny. Po oddaniu komórek macierzystych okazało się że dostała je kobieta z USA – opowiada Sowa.

– Pobranie szpiku lub komórek macierzystych jest bezbolesne. Mitem jest że materiał pobiera się z kręgosłupa. Są dwie metody, w 20 proc. przypadków szpik pobiera się z talerza kości biodrowej, a w 80 proc. komórki macierzyste z krwi obwodowej – wyjaśnia koordynator z Fundacji DKMS.

Akcja w Białej Podlaskiej odbędzie się 7 lutego w godz. 10-16 w I LO im. J.I. Kraszewskiego. – Dawcą może zostać osoba dorosła, od 18 do 55 roku życia, zdrowia, ważąca co najmniej 50 kg – precyzje Artur Koszla.

Na miejscu będą pielęgniarki, lekarze i wolontariusze. – Po wstępnym wywiadzie medycznym i wypełnieniu formularza, pielęgniarka pobierze krew, na tej podstawie będziemy mogli określić krótki odcinek kodu genetycznego. Po 3 miesiącach dana osoba będzie już w bazie – dodaje Koszla.

– Im więcej osób zainteresuje się akcją i zarejestruje, tym większe prawdopodobieństwo na to, że nie tylko Tymonek, ale i inne dzieci chore na białaczkę wrócą do zdrowia – apeluje Dorota Kotowska, mama Tymona.

– W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy – podkreśla koordynator z Fundacji DKMS.

– Zachęcamy też aby przynieść kolorową kartkę z życzeniami. Przekażemy je Tymonkowi – dodaje Małgorzata Sosińska, jedna z inicjatorek akcji w Białej Podlaskiej.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!