niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wkrótce wyrok ws. "przedsiębiorczego" wójta Międzyrzeca Podlaskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2010, 14:59
Autor: (pim)

W piątek Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim ogłosi wyrok w głośnej sprawie dotyczącej Romana Michaluka, wójta gminy Międzyrzec Podlaski. Prokuratura oskarżyła go m.in. o to, że sprzyjał firmie swojej żony.

Prokuratura zarzuciła Romanowi Michalukowi poświadczenie nieprawdy oraz ominięcie kilku przetargów. Stwierdziła, że wystawił nieprawdziwe referencje dla firmy "Krusz-Bud” należącej do jego żony Elżbiety. Nie ogłosił przetargu podpisując w 2004 roku umowę z małżonką na budowę drogi w Tuliłowie.

Wśród siedmiu zarzutów postawionych wójtowi przez prokuraturę, jeden dotyczył nieopodatkowania kilku nieruchomości. Działaniem na szkodę interesu publicznego było także wyznaczanie bez przetargu przez kilka lat do konserwowania oświetlenia ulicznego firmy syna jednego z członków zarządu.

Przeciwko tym nieprawidłowościom w gminie wystąpiła pod koniec poprzedniej kadencji grupa radnych, która powiadomiła policję o podejrzeniu popełnienia przestępstw. Znaczące straty potwierdziły również kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej.

W poniedziałek prokurator zażądał wymierzenia wójtowi kary m. in. dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat oraz 10 tys. zł. grzywny. Wójt i jego obrońca wnosili o uniewinnienie.

– Jestem niewinny. Nikomu nie wyrządziłem ani szkody, ani krzywdy. Korupcji nie było. Dziwią mnie te zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy nieopodatkowania zarządu spółki melioracyjnej, wskutek czego moja gmina miała stracić 3,44 zł. Chodzi o walkę polityczną. Tymczasem ja za gospodarność otrzymałem "Wawrzyn Podlasia” – mówi wójt.

Dodaje, że Rada Gminy wystąpiła ze skargą do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości oraz do sejmowej komisji do spraw nacisków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!