czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Woda droga jak na pustyni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2002, 17:57

W Terespolu zaostrza się spór o ceny wody. Rozpoczął się jeszcze podczas kampanii wyborczej. Już wtedy zamiar podwyższenia stawek za wodę i ścieki poróżnił terespolskiego burmistrza Zbigniewa Banacha z prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Michałem Kukawskim

Pierwszy z nich ostro skrytykował zamiar wprowadzenia podwyżek opłat za wodę i ścieki średnio aż o ok. 44 procent. W tym za ścieki ponad 60 procent - do 5,30 złotych za metr sześcienny.
Zarząd Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda” oraz Rada Osiedla w Terespolu wniosły do terespolskiej Rady Miasta ostry sprzeciw przeciwko takiej bardzo wysokiej podwyżce. Określili ten zamiar PGKiM jako działanie monopolistyczne. Wskazali, iż zakładany wzrost opłat jest rażąco wysoki i nie związany z malejącą w gospodarce inflacją.
"Aktualnie obowiązująca cena na ścieki i wodę jest już najwyższą w naszym regionie. Przyjęcie przez Radę Miejską proponowanej podwyżki spowoduje wzrost cen o około 74 procent. Większość rodzin zamieszkujących nasze budynki znajduje się w trudnej sytuacji materialnej” - argumentują spółdzielcy. Ich stanowisko poparł bialski Oddział NSZZ "Solidarność” wskazując, że proponowana przez PGKiM podwyżka nie znajduje uzsadanienia przy malejącej inflacji.
Związkowcy zauważyli, że niekorzystny bilans ekonomiczny przedsiębiorstwa spowodowany malejącym poborem wody i odprowadzaniem ścieków jest związany z likwidacją zakładów przemysłowych, które były odbiorcami usług. Zwrócili uwagę Tadeuszowi Dajdzie, przewodniczącemu Rady Miejskiej, że PGKiM nie powinno szukać zysków kosztem najuboższych i najsłabszych.
Michał Kukawski, prezes PGKiM powiedział nam, że propozycja jego firmy nie jest ostateczna. - Nie mamy wpływu na tę sytuację. Na 2003 rok samorząd nałożył na nas podatki w wysokości prawie 100 tysiecy złotych. Musimy to przerzucić na mieszkańców. Rosną też koszty energii, telefonów i innych usług, z których korzystamy. Obecnie komisje Rady Miasta szukają jednak oszczędności i weryfikują projekt. Jeśli samorząd zmniejszy wielkość podatków, którymi chciał nas obciążyć, to zejdziemy z proponowanych stawek - mówi Michał Kukawski.•

Ceny i zużycie wody w Terespolu

Dotychczasowe stawki (brutto):
•woda - 2,20 zł/m. sześć.
•ścieki - 3,20 zł/m. sześć.
Projektowane
•woda 2,49 zł/m. sześć. + abonament miesięczny 3,21 od wodomierza
•ścieki 5,30 zł/m. sześć.
Zużycie wody
•w 1999 roku 230 tys. m. sześć,
•w 2002 r. może wynieść 185 tys.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!