środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Wojciech Romaniuk straci mandat? Radny liczy na rozsądek rady miasta

Dodano: 15 sierpnia 2015, 18:21
Autor: (eb)

radny Wojciech Romaniuk/ fot. Michał Laudy
radny Wojciech Romaniuk/ fot. Michał Laudy

- Z uzasadnieniem się zapoznałem, ale jeszcze nie wiem czy będę się odwoływał – tak decyzję wojewody o wygaśnięciu mandatu komentuje radny Wojciech Romaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej.

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Romaniuk był wtedy na urlopie i nie znał jeszcze treści pisma od wojewody. A chodzi o to, że radny jest jednocześnie przedsiębiorcą i prowadzi piwiarnię w lokalu, który wynajmuje od Zakładu Gospodarki Lokalowej, miejskiej spółki.

– Pan Wojciech Romaniuk prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem nieruchomości stanowiących mienie miasta, przez co narusza przepisy prawa. Radni bowiem nie mogą prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której piastują mandat. Konsekwencją jest wygaśnięcie mandatu radnego – tłumaczył nam kilka dni temu  Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego.

Lubelski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie wyjaśniające po sygnale od Andrzeja Nitychoruka (PiS) byłego radnego z Białej Podlaskiej.  Jeżeli Romaniuk straci mandat, to właśnie Nitychoruk wskoczy na jego miejsce do rady.

4 sierpnia wojewoda lubelski zwrócił się do rady miasta Biała Podlaska o podjęcie uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego rady miasta Wojciecha Romaniuka w terminie 30 dni od daty otrzymania pisma. 

– Jeżeli rada miasta nie podejmie uchwały w przewidzianym terminie Lubelski Urząd Wojewódzki wyda tzw. zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego Wojciecha Romaniuka – dodaje rzecznik wojewody. 

Czy radni podejmą wtedy inicjatywę uchwałodawczą?

– Teraz trudno powiedzieć. Sprawa będzie przedmiotem dyskusji na poszczególnych komisjach – zapowiada Dariusz Litwniuk przewodniczący bialskiej rady. 

– Wszystko zależy czy rada podejmie uchwałę. Bo jeżeli tak, to nie będę miał możliwości, aby się odwołać – stwierdza radny Romaniuk. – Widać jednak, że prawo wcale nie jest jednoznaczne. Bo interpretacja prawników urzędu miasta różni się od interpretacji wojewody. Ten spojrzał na przepis literalnie. Tymczasem interpretacje sądów są różne – tłumaczy Wojciech Romaniuk. – Uważam że, intencją ustawodawcy nie było blokowanie tego, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogły zasiadać w radzie miasta. Swoją działalność prowadzę przecież na identycznych warunkach, jak pozostali przedsiębiorcy. Bez naciągania prawa i wykorzystywania swojej funkcji – podkreśla radny. Jego zdaniem, wyborcy dokładnie wiedzieli jaką działalność prowadzi, wybierając go na radnego. – Mam nadzieję, że rada miasta w Białej Podlaskiej podejdzie do tego rozsądnie i logicznie, a nie politycznie – mówi na koniec Romaniuk. Radni do sprawy mają odnieść się na najbliższej sesji 28 sierpnia.

Nobody
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nobody
Nobody (18 sierpnia 2015 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

do Rozbawiona Iwona: A ty co ciągniesz dla Romaniuka?

Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2015 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajni koledzy w tym całym PiSie, jeden podpieprza drugiego żeby mandat po nim dostać. Prawe to i Sprawiedliwe.

to takie środowisko:

"Awantura wiceburmistrza i radnego. Poszło o partnerów seksualnych

Jarosław Stawiarski: Nigdy nie stwierdziłem publicznie, że pan Madejek jest w związku partnerskim. Jacek Madejek: W sądzie zostałem obrażony. Dziś wydam na ten temat oświadczenie. 

 http://www.dziennikw...eksualnych.html

"Były poseł PiS i radny z Kraśnika w sądzie. Poszło o "Judasza"

Nie było pojednania, a kolejna rozprawa została wyznaczona na grudzień. W środę przed Sądem Rejonowym w Kraśniku ruszył proces, który Jarosław Stawiarski, zastępca burmistrza Kraśnika, były poseł PiS wytoczył radnemu Jackowi Madejkowi. Poszło o wpis na Facebooku."

http://www.dziennikw...-o-judasza.html

Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2015 o 06:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tzw Ustawa antykorupcyjna jest tu wyjątek tylko w przypadku prezesa spółdzielni mieszkaniowej na gruntach gminnych w pozostałych przypadkach ,albo mandat albo działalność na gruncie czy mieniu gminy i nawet popularność nazwiska w tamtych stronach "ROMANIUK" nie pomoże są na to wyroki NSA i TK.
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2015 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Białej już przed kilkoma laty sytuacja z radnymi z klubu sportowego była podobna. Koledzy zagrali na czas. Czy teraz będzie też gra na zwłokę?
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2015 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawda jest tylko jedna .....dorobkiewiczow cwaniakow Nie mozna tolerowac myslal ze jak jest radny To jemu wszystko wolno po sie konczy a wraz znimi Reszta zlodziei
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!