środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wojewoda wygasił mandat. Radny odwołał się w sądzie

Dodano: 7 sierpnia 2016, 10:31
Autor: Ewelina Burda

Radny Wojciech Romaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej zaskarżył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zarządzenie wojewody stwierdzające wygaszenie jego mandatu. Ale sąd oddalił skargę.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił 2 czerwca skargę radnego na wydane zarządzenie zastępcze wojewody lubelskiego stwierdzające wygaszenie mandatu - mówi Radosław Brzózka rzecznik wojewody.  - Czekamy na pisemne uzasadnienie orzeczenia WSA- dodaje rzecznik.  - Uzasadnienie oczekuje na podpisanie przez cały skład orzekający - zaznacza z kolei Marta Wawrzecka z Wydziału Informacji Sądowej WSA. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, bo trwa sezon urlopowy.

Przypomnijmy, że rok temu Lubelski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie wyjaśniające po sygnale od Andrzeja Nitychoruka (PiS), byłego radnego w Białej Podlaskiej. Jeżeli Romaniuk straciłby mandat, to właśnie Nitychoruk wskoczyłby  na jego miejsce do rady. – Pan Wojciech Romaniuk prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem nieruchomości stanowiących mienie miasta, przez co narusza przepisy prawa. Radni bowiem nie mogą prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której piastują mandat. Konsekwencją jest wygaśnięcie mandatu radnego – tłumaczył nam ówczesny rzecznik wojewody.

Romaniuk prowadzi piwiarnię w lokalu, który wynajmuje od miejskiej spółki, Zakładu Gospodarki Lokalowej. - Uważam że, intencją ustawodawcy nie było blokowanie tego, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogły zasiadać w radzie miasta. Swoją działalność prowadzę przecież na identycznych warunkach, jak pozostali przedsiębiorcy. Bez naciągania prawa i wykorzystywania swojej funkcji – tłumaczył nam rok temu radny PiS.

W związku z tym że radni miejscy po sygnale od wojewody lubelskiego nie podjęli uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego, Lubelski Urząd Wojewódzki wydał tzw. zarządzenie zastępcze w tej sprawie. I to właśnie na to zarządzenie Romaniuk wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten ją w czerwcu oddalił. - Radny po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia WSA będzie mógł w ciągu 30 dni wnieść na nie skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - przypomina rzecznik wojewody. - Decyzji jeszcze nie podjąłem, czekam na uzasadnienie - mówi nam krótko  Romaniuk.  - Radny skorzystał z przysługującej mu drogi odwoławczej, w związku z tym na tym etapie rada nie podejmuje już żadnych działań. Orzecznictwo NSA będzie podstawą do dalszych kroków- komentuje z kolei Dariusz Litwniuk (PiS) przewodniczący bialskiej rady.

Czytaj więcej o: PiS Wojciech Romaniuk
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
wyborca
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 sierpnia 2016 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Romaniuk ,świadomie wykorzystuje wszystkie kruczk proceduralne aby jak najdłużej być radnym a przy tym przewodniczącym komisji gospodarki przestrzennej, bo musi dla rodzinnej firmy deweloperskiej pozałatwiać sprawy do których konkurencja nie ma dostępu. Rondo i kawałek promenady w pole ale przy osiedlu Romaniuków to jeden z przykładów korupcji w bialskim samorządzie. Tu nie chodzi o honor i dietę radnego ale grubą prywatę.
Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2016 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nitychoruk ty na rolę wy***aj tam twoje miejsce,wieśniaku.
Rozwiń
wyborca
wyborca (7 sierpnia 2016 o 21:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS to powinno być prawo i sprawiedliwość?
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2016 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te romaniuki to całkiem nie wiedzą, gdzie ich miejsce w stadzie, a gdzie nie powinni włazić. Szarogęsią się w Białej na całego. Brawo WSA w Lublinie. Trzymajcie się litery prawa, a nie kumoterstwa, jak robi to romaniuk jeden z drugim.
Rozwiń
Podpis
Podpis (7 sierpnia 2016 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czyli typowo polskie- wyrok zapadnie długo po zakończeniu kadencji radnego Romaniuka.
No... Pomyśl jak prawie radnemu Nitychorukowi musi gul skakać... :D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!