środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wojna o pomnik

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2007, 16:31
Autor: DOMINIK SMAGA

We wsi Neple wrze. Ludzie zarzucają wójtowi, że chce usunąć sowiecki czołg, który stał się miejscową atrakcją turystyczną.

- To prowokacja. Nie mam takich zamiarów - zaprzecza wójt.
Czołg stanął w Neplach (gm. Terespol) w 1984 r. Miał upamiętniać wkroczenie wojsk sowieckich. Pamiątkowa tablica na postumencie, na którym stoi czołg przetrwała zaledwie rok. I już tam nie wróciła. Dziś nie ma ani słowa o tym, że jest to symbol poprzedniej epoki.
- Teraz jest atrakcją turystyczną. Nawet goście z zagranicy robią sobie tu zdjęcia - mówi Bogusława Hawryluk, mieszkanka gminy Terespol.
Neple obiegła wieść, że czołg ma zniknąć. Rzekomo za sprawą wójta Terespola. Obrońcy zabytku zrzeszyli się nawet w lokalnym komitecie. Ale przyznają, że nie widzieli choćby jednego dokumentu świadczącego o zamiarach wójta. I nie słyszeli choćby jednej jego publicznej wypowiedzi przeciw czołgowi.
- Ale wójt mówił mi o tym w nieoficjalnej rozmowie - twierdzi Marzenna Andrzejuk, radna powiatu. - A przecież nie jest to żaden pomnik komunistyczny - dodaje. Do obrońców dołączyły nawet władze miasta Terespol. - Bo jeśli taka atrakcja turystyczna zniknie z okolicy, to stracą na tym także mieszkańcy miasta. Nie możemy przecież promować samego Terespola, ale również pobliskie tereny nadbużańskie - mówi Józef Paderewski, sekretarz miasta. - Jeśli ktoś chce uznać, że czołg T-34 jest symbolem komunistycznym, to ma to oznaczać, że trzeba zniszczyć wszystkie takie czołgi? Równie dobrze można by uznać, że wszystko, co powstało w PRL należy usunąć.
Pytany o czołg, wójt robi wielkie oczy. - Nie po to remontowałem czołg, żeby go teraz usuwać - oburza się Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola. - Przecież on nikomu nie przeszkadza - dodaje. Ale nie wyklucza, że zabytek będzie trzeba usunąć. - Jeśli wejdzie w życie ustawa nakazująca usuwanie pomników komunistycznych.
Jedno jest pewne: ustaw czołgu dotyczyć nie będzie. - Czołg w Neplach nie figuruje w wykazie pomników gminy Terespol - zapewnia Małgorzata Trąbka, rzecznik wojewody lubelskiego. - A właśnie ten wykaz jest dla nas wiążący.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!