sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wójt Krzysztof Iwaniuk wyskoczył z teczki IPN

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2010, 20:38

Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol był tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL o pseudonimie "Janek”. Taka informacja pojawiła się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Samorządowiec do współpracy się nie przyznaje.

Najpierw w biuletynie Informacji Publicznej IPN ukazała się notatka o tym, że 5 kwietnia 1984 r. Iwaniuk został zarejestrowany w kategorii zabezpieczenie operacyjne. Kilka tygodni później przy jego nazwisku pojawił się dopisek TW, dziś uszczegółowiony do TW ps. "Janek”.

Ze Służbą Bezpieczeństwa miał współpracować w latach 1984–1990.
Jak podaje IPN, wójta pozyskano do współpracy z powodu "zagrożenia ze strony zagranicznych ośrodków wywiadowczych”. Został on zdjęty z czynnej ewidencji operacyjnej dopiero na początku 1990 r. A materiały zniszczono.

Sprawy współpracy z bezpieką wójt Terespola na razie nie chce komentować.
– Trochę jestem zaskoczony. Potrzebuję nieco czasu, żeby ochłonąć – mówi Iwaniuk. – Będę dochodzić swego i próbować oczyszczać się z zarzutów. Najpierw muszę jednak dokładnie obejrzeć dokumenty – dodaje.

Sprawa przeszłości wójta jest komentowana w całym powiecie. Najbardziej informacją z IPN są poruszeni terespolscy samorządowcy. Nadal nie mogą wybaczyć Iwaniukowi rozłączenia miasta z gminą.

Teraz – jak mówią – będzie im łatwiej zadać wójtowi wiele pytań. Na razie jednak nie chcą sprawy komentować. Nie chcą też wypowiadać się pod swoimi nazwiskami.

Kim jest Krzysztof Iwaniuk?

Absolwent elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W samorządach działa od 1990 r.. Najpierw jako burmistrz Terespola, a po rozdzieleniu miasta i wsi, od 1992 r. jest wójtem gminy Terespol.

Pełni też funkcję wiceprzewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP. Od trzech kadencji jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W ubiegłym roku zaprosił Lecha Wałęsę do odsłonięcia Pomnika "Wrota Wolności” w Kobylanach (gmina Terespol). Pomnik zbudowany m.in. z fragmentów muru berlińskiego symbolizuje początek drogi do wolnej Polski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!