sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Wójt musi odejść po 14 latach. "Działał na szkodę interesu publicznego"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2012, 21:28
Autor: RAFAŁ PANAS

Szykują się wybory wójta w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski). Henryk Czech musi odejść po 14 latach urzędowania, bo sąd skazał go za działanie na szkodę interesu publicznego.

Przypomnijmy. Wójt Henryk Czech nie ściągnął od Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dębowej Kłodzie ok. 40 tys. zł zaległego podatku od nieruchomości. Sąd ukarał go za to sześcioma miesiącami więzienia w zawieszeniu. Wyrok uprawomocnił się prawie rok temu.

Osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji wójta. Jednak rada gminy nie zgodziła się na wygaszenie mandatu Czecha. Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze. Jednak i to nie poskutkowało. Wójt zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego.

– Skarga została oddalona, a orzeczenie uprawomocniło się 30 października – informuje Marek Zalewski, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Wójt nie starał się o kasację Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czech tłumaczył "Słowu Podlasia”, że był w szpitalu, a sąd nie informował go o terminie rozpatrywania jego sprawy i dacie rozstrzygnięcia. Zastanawiał się, czy terminów nie przeoczył jego pełnomocnik. Czech jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.

Decyzja wojewody jest już prawomocna. – Nie mamy jeszcze oficjalnych informacji od wojewody i komisarza. Pracujemy i czekamy – tłumaczy sekretarz gminy Jerzy Krupski.

Teraz ruch należy do premiera Donalda Tuska. Wyznaczy komisarza wyborczego, który ogłosi termin wyborów na wójta. Zgodnie z przepisami powinien to zrobić w ciągu 60 dni od daty wygaśnięcia mandatu wójta.

Kilka dni temu pisaliśmy o Czesławie Pękale, wójcie Kąkolewnicy, który rządził gminą z wyrokiem więzienia w zawieszeniu na karku. I jemu radni nie chcieli wygasić mandatu, a zarządzenie zastępcze wojewody zaskarżył do sądu administracyjnego. Ostatecznie kasację Pękały odrzucił Naczelny Sąd Administracyjny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!