niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wójt na celowniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2005, 21:12

Z publicznej kasy finansował kluby sportowe, opłacał firmy wybrane bez przetargu. Bezpodstawnie wziął nagrodę. Do tych nieprawidłowości, wykrytych przez Regionalna Izbę Obrachunkową, opozycja dorzuca jeszcze zamówienia gminne dla spółki żony wójta.

Wyniki kontroli RIO to 160-stronicowy protokół. Inspektorzy ujawnili, że wójt naruszył dyscyplinę finansów publicznych. Mają zastrzeżenia do finansowania przez gminę klubów sportowych. Twierdzą też, że naruszono przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Z tzw. wolnej ręki wójt zamawiał usługi na konserwację, naprawę i bieżące utrzymanie oświetlenia dróg na terenie gminy. Na podobnej zasadzie wybrał bank, w którym gmina ma konto. Kontrolerzy uznali, iż bezpodstawnie przyznano wójtowi nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Zakwestionowali również zasadność przyznania i wydania sołtysom oraz radnym bonów towarowych o łącznej wartości 4,8 tys. zł.
– Nagrodę już oddałem – komentuje zarzuty Roman Michaluk, wójt Międzyrzeca Podlaskiego. – Dzięki racjonalnemu działaniu oszczędziliśmy na konserwacji gminnego oświetlenia. Nie wiedzieliśmy, że musimy co roku ogłaszać przetarg. Dotacje dla pożarniczych klubów sportowych, skupiających około 400 sportowców, choć niezgodne z prawem, dały dobre efekty.
Na swoją obronę wójt przypomina o tym, że w ubiegłym roku pozyskał dodatkowo około 1,5 miliona złotych dotacji z różnych źródeł. Dzięki nim wybudowano drogi i wodociągi.
– W kilku przetargach na roboty ziemne w gminie wygrywała łukowska firma „Mont-San”. Jej podwykonawcą była spółka należąca do żony wójta – atakuje Marek Sulima, przewodniczący rady. – Nie godzimy się na takie prywatne interesy. Zgłosimy to do Urzędu Zamówień Publicznych i Najwyższej Izby Kontroli.
– Jak się chce psa uderzyć, kij zawsze się znajdzie. Ludzie we wsiach widzą, ile dobrego się robi. Szkoda, że nie wszyscy radni to doceniają. Nie oni mnie powoływali, nie oni będą odwoływać. To gra polityczna – broni się wójt.
Komisja Rewizyjna Rady Gminy w Międzyrzecu Podlaskim jest za tym, żeby nie udzielać wójtowi Romanowi Michalukowi absolutorium za ubiegły rok. Chociaż komisja nie ma większych zastrzeżeń do wykonania ubiegłorocznego budżetu przez gminę, radnym nie podobają się nieprawidłowości wykryte przez RIO. Głosowanie nad wnioskiem o nie- udzielenie absolutorium odbędzie się w przyszłym tygodniu – 27 kwietnia, podczas sesji Rady Gminy. – Absolutorium powinno mieć ścisły związek z wykonywaniem budżetu. Nie można podczas rozpatrywania absolutorium stosować innych, pozabudżetowych kryteriów – zauważa Marek Poniatowski, prezes RIO w Lublinie. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!