piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wolą pić skażoną wodę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2002, 16:34

Pani Melania (tak zmienimy imię naszej Czytelniczki - na jej życzenie) powiedziała nam, że od dawna zabiega o budowę wodociągu i kanalizacji w centrum Parczewa. W środku miasta bowiem brakuje tych cywilizacyjnych dóbr.

Na odcinku od poczty do bazyliki przy ul. Kościelnej są tylko szamba. Mieszkańcy niektórych budynków komunalnych wylewają nieczystości do studzienek z kanalizacją deszczową. Właściciele domów w pobliżu rzeki spuszczają brudy z szamb wprost do rzeczułki.
- Nie mamy wody wodociągowej. Musimy pić z własnych ujęć, które są skażone. Niektórzy mają odprowadzenia szamb do starych studni. Trudno się dziwić, że u nas woda ma tyle mocznika. Nie pomagają żadne petycje do władz. Wstyd, aby w centrum królewskiego miasta była taka sytuacja. Z czym mamy iść do Unii Europejskiej? Radni tylko nam naobiecują na początku każdej kadencji i później nie wywiązują się z tego - żali się pani Melania.
Kiedy spytaliśmy Wiesława Klajdę, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Parczewie, odparł, że... nie miał żadnych skarg mieszkańców z ul. Kościelnej. - Nie badamy wody w prywatnych studniach. Mogą to ludzie uczynić na własny koszt - wyjaśnia Wiesław Klajda. Zaprzecza, aby wiedział o zanieczyszczaniu rzeki przez szamba.
Parczewski burmistrz, Stanisław Mroczek jednak potwierdził, że sytuacja z wodą przy ul. Kościelnej jest bardzo zła. Zaznaczył, iż już dawno mogło być inaczej, lecz ludzie nie chcą wyrazić zgody na podział działek i wytyczenie nowej drogi, równoległej do ul. Kościelnej.
- Nie mogę rozkopać jezdni w ul. Kościelnej, gdyż jest to droga wojewódzka. Nie stać nas na kosztowną jej odbudowę. Jest w planie przestrzennym nowa ulica. Niestety, nie mam zgody choćby połowy mieszkańców domów przy początku ul. Kościelnej, aby upoważniało to nas do podziału i wywłaszczenia z części działek - mówi Stanisław Mroczek.
Burmistrz wyjawia, że liczy na... ludzką zazdrość. Planuje wykonać wodociąg i kanalizację na pobliskiej ulicy Nadwalnej, a wówczas i mieszkańcy budynków przy. Kościelnej zapragną zmian w swojej części osiedla i pójdą na kompromis.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!