piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Wracają do źródeł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2002, 15:52

Malarze z Polski, Czech, Francji, Białorusi, Słowacji, Armenii, Niemiec, Rosji i Gruzji biorą udział w VI Międzynarodowym Plenerze Artystycznym "Powroty do źródeł Łuków 2002”.

Razem z biurem "Adsum” promującym twórczość Polonii w Polsce i za granicą zorganizowała go gmina Łuków.
Dziesięciodniowy plener, w którym uczestniczy 15 artystów potrwa do najbliższej soboty. Malarzy na Ziemię Łukowską zaprosiła Kazimiera Goławska, wójt gminy Łuków i dziennikarz Tygodnika Siedleckiego Piotr Giczela, który jest komisarzem pleneru. W pierwszych dniach imprezy artyści przywitani przez lokalne władze zwiedzili powiat. Odwiedzili Muzeum Regionalne w Łukowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, hutę szkła w Hucie Dabrowie, muzeum i klasztor w Woli Gułowskiej. Spotkali się także z lokalnymi twórcami ludowymi oraz odwiedzili łukowskie zakłady mięsne "Łmeat”.
Jeden z organizatorów pleneru, prezes biura współpracy kulturalnej i artystycznej w polonią świata "Adsum” z Bielska Białej, Beata Godek powiedziała nam, że celem cyklicznych plenerów "Powroty do źródeł” odbywających się dla polonusów w Polsce i "Misji Polonijnych” oraz organizowanych dla Polaków za granicą jest integracja twórców i promocja polskiej kultury.
- Do współpracy zapraszamy środkowiska twórcze z całego świata. Staramy się wypełniać lukę coraz bardziej odczuwalną po tym, jak zinstytucjonalizowane placówki kultury do organizacji imprez artystycznych podchodzą właśnie w zbyt zinstytucjonalizowany sposób - mówi Beata Godek.
Komisarz pleneru Piotr Giczela podkreśla promocyjną rolę imprezy przede wszystkim dla gminy Łuków: - Prace powstałe podczas pleneru, przedstawiające piękno tej gminy, będą krążyć po całym świecie. Dzieła te pojawią się co najmniej na wystawach w miastach, z których pochodzą nasi goście - stwierdza Piotr Giczela.
Pierwsze prace tegorocznego pleneru będzie można obejrzeć na wernisażu w Łukowskim Ośrodku Kultury już w najbliższy piątek. Początek o godzinie 19.
Dotychczas podobne imprezy artystyczne odbywały się w Zakliczynie, Nowogrodzie, Grodnie, Janolkovie w Czechach, w La Ferte de Sous Jouarre pod Paryżem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!