niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wspólny Świat potrzebuje wsparcia. Czy wizyta wiceministra pomoże?

Dodano: 5 kwietnia 2017, 15:47
Autor: Ewelina Burda

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz odwiedził ośrodek Wspólny Świat w Białej Podlaskiej/ fot. Wspólny Świat
Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz odwiedził ośrodek Wspólny Świat w Białej Podlaskiej/ fot. Wspólny Świat

Wspólny Świat dąży do budowy kompleksowego Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Krzysztof Michałkiewicz pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych obiecuje że postara się pomóc bialskiemu stowarzyszeniu.

Wspólny Świat chce zbudować w Białej Podlaskiej Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, obiecuje pomoc stowarzyszeniu.

Istniejący do 10 lat Wspólny Świat to ośrodek terapii i diagnostyki, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum i 200 podopiecznych. Wszystko mieści się w dwóch punktach, przy ul. Pokoju i ul. Warszawskiej.

– Dzieci przybywa, a my mamy ograniczone możliwości lokalowe – przyznaje Anna Chwałek prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Dlatego w planach jest budowa kompleksowego Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. - W tym momencie kończymy projekt budowlany trzeciego i czwartego budynku. Aplikujemy o środki w różnych konkursach. W międzyczasie podejmujemy inicjatywy, aby zebrać fundusze na wkład własny do tych projektów – tłumaczy Chwałek.

A inwestycja szacowana jest na ok. 20 mln zł. Pierwszy etap budowy to 7 mln zł. – Najbardziej pilne potrzeby dotyczą osób dorosłych z autyzmem, które wychodzą z systemu oświaty. Sytuacja jest dramatyczna – nie ukrywa prezes. – Dlatego intensywnie pracujemy nad przyszłością naszych podopiecznych, bo dzieci dorastają i trafiają w pustkę, są zapomniane – dodaje. I właśnie Centrum ma otoczyć opieką również dorosłych z autyzmem. – Mamy pomysły, ale potrzebujemy pieniędzy na inwestycję – podkreśla Chwałek. Poza tym, w jej ocenie potrzebne są rozwiązania systemowe właśnie dla dorosłych. – Liczę, że wizyta wiceministra uzmysłowi rządowi wagę tego problemu.

– Szkoda, że warunki w ośrodku są takie jakie są, będziemy się starać aby uległy poprawie – odpowiada Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, a także pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych. Jego wizyta we Wspólnym Świecie miała związek z inauguracją Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Bezpośrednich środków na budowę centrum ministerstwo jednak nie może przekazać. – Jeżeli chodzi o inwestycję, to m.in. PFRON przekazuje środki do marszałków województw. I liczę że marszałek województwa zauważy Wspólny Świat – stwierdza na koniec wiceminister.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!