piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wykorzystali tylko10 procent

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2003, 16:59

Zastój w zainteresowaniu rolników programami unijnymi trwa. Na nic zdają się jak dotąd zabiegi urzędników gminnych i pracowników WODR, umożliwiające szerszy dostęp do informacji na ten temat. Rolnicy czekają.

Władze gminne robią, co do nich należy. Do końca czerwca gościli w swoich siedzibach unijnych stażystów, teraz wysyłać będą swoich pracowników na organizowane przez ARiMR szkolenia. Wszystko po to, by mieszkańcy podlaskich wiosek uzyskać mogli jak najwięcej informacji. Rolnikom się jednak nie spieszy. - Nie mogę powiedzieć, że przychodzą do nas głównie w tej sprawie, wręcz przeciwnie. Informowanie o programach unijnych odbywa się raczej okazjonalnie. W trakcie luźnych rozmów. Nie potrafię stwierdzić, co jest powodem braku zainteresowania mieszkańców wsi tym tematem - przyznaje Waldemar Droździuk, wójt Łomaz.
Wójt Siemienia, Jerzy Styczyński, podejrzewa natomiast, że główną przyczyną jest zasobność rolniczego portfela. - Aby dostać dotację trzeba przecież wyłożyć pewną kwotę. Naszych rolników po prostu na to nie stać - mówi Jerzy Styczyński.
Pracownicy grabanowskiego oddziału WORD też mogą tylko spekulować nad przyczyną tego stanu rzeczy. - Sama procedura związana z SAPARD nie jest skomplikowana, więc nie sądzę, że to jest główny problem. Myśleliśmy, iż przyczyną może być brak rzetelnej informacji. Staraliśmy się poszerzyć i pogłębić jej zasięg, ale niewiele to zmieniło. Do tej pory skorzystało 14 rolników. Dwóch otrzymało pieniądze, następnych 26 zbiera dokumenty. W takim układzie wykorzystalibyśmy zaledwie 10 procent przyznanych środków. Nie jest to zadawalająca perspektywa - mówi Janina Kempka, specjalista ds. integracji z UE w oddziale WODR w Grabanowie.
Jej zdaniem większe zainteresowanie budzi kwestia nie uruchomionego jeszcze czwartego pionu działalności w ramach SAPARD. Dotyczy on inwestycji pozarolniczych, np. agroturystyki, na którą dotąd z dotacji rolnych nie można było otrzymać pieniędzy. - Na dniach rozpoczynamy szkolenia w tym zakresie. Mamy już pierwszą grupę chętnych. Myślę, że to dobry początek - informuje Janina Kempka. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!