czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wytną 19 tysięcy drzew. Pod topór brzozy, świerki, sosny, topole, osiki i dęby

Dodano: 1 lutego 2017, 12:57
Autor: eb

Lotnisko w Białej Podlaskiej
Lotnisko w Białej Podlaskiej (fot. UM Biała Podlaska)

Urząd Miasta Biała Podlaska szykuje się do wielkiej wycinki na lotnisku. Pod topór pójdzie ponad 19 tys. drzew.

Ma to związek z przygotowaniem terenów pod podstrefę ekonomiczną, którą otwarto już w styczniu. Magistrat dopiero teraz rozpisał przetarg na wycinkę drzew samosiejek z 15 hektarów terenu. Cała podstrefa zajmuje 94 hektary.

Wykonawca będzie musiał usunąć ponad 19 tys. drzew i korzeni i do tego złożyć drewno aby umożliwić jego wycenę. Samosiejki mają zniknąć z terenów inwestycyjnych do końca lutego, a korzenie do kwietnia. Pod topór pójdą brzozy, świerki, sosny, topole, osiki czy dęby.

– W zamian za wycięte drzewa w innych częściach miasta zostanie posadzonych 14 tys. dębów, sosen i brzóz – zapewnia Michał Trantau, rzecznik prezydenta.

To rozwiązanie to tzw. nasadzenia zastępcze, które w przypadku wycinki przewiduje ustawa o ochronie przyrody. Pieniądze na wycinkę zaklasyfikowano jako środki na oczyszczanie miasta, ale przed otwarciem ofert, sumy magistrat nie chce ujawnić.

Oprócz wycinki, teren podstrefy trzeba jeszcze odpowiednio uzbroić. – Nasze spółki miejskie, wodociągowa i ciepłownicza będą tu inwestować, tak aby powstały tu węzły. Na pewno chcemy też uzbroić teren w światłowód. Ważne aby sprowadzić tu wszystkie media, aby warunki do inwestowania były komfortowe – mówił podczas otwarcia podstrefy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lutego 2017 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...Wytną..., poczekamy, zobaczymy, kiedy, jak, a przede wszystkim, co wytną. A propos ,,wytną'', czy przypadkiem autora tego newsa, ktoś lub coś, kiedyś wycięło dotkliwie w makówkę?
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To ,,nasze'' bialskie lotnisko planował również ,,ożywić'' były płk Smolarek z rektorem Bergerem. Wojsko wyszło z bialskiego lotniska w ostatnim dniu grudnia 2002 roku, czyli ponad 15 lat temu. Od tamtej daty, co jakiś czas, ktoś tam coś o lotnisku pitoli, że też będzie ,,ożywiał'' lotnisko, na którym ,,stworzy'', co najmniej 1000, a ostatnio, że nawet 1600 miejsc pracy. Podsumowując w skrócie, to od 15 lat mamy w Białej unikalną w UE lotniskową specjalizację, czyli wańkę - wstańkę. Od 15 lat, niestety nie ma nawet medyka, który mógłby postawić diagnozę, dlaczego ,,nasza'' lotniskowa wańka - wstańka wkrótce po ,,ożywieniu'' od razu zdycha, a najczęściej jest ,,wskrzeszana'' podczas wszelkiego rodzaju wyborów.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jarek kor Biała jest blisko ale Białorusi , a co powiesz na Malbork jak blisko jest Kaliningradu .
Rozwiń
jarek kor
jarek kor (2 lutego 2017 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gość z 15.28: "fakt strategicznego znaczenia tego lotniska " to było w czasie Układu W-go w połówie drogi Moskwa-Zachód,widocznie jesteś za powrotem tamtych lat. Nikt normalny nie zaproponuje budowy bazy odległej o 20 min lotu kukuruźnikem od granicy. Jednak Maciarewicz górą!!
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gość z 15.28 Wojsko nie chce być na lotnisku w Białej Podlaskiej .Bedzie OTK w dawnym sztabie byłej JW .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!