niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wzbogacone Dni Drelowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2002, 14:24

Malownicze wyglądało, kiedy drelowski wójt Adam Szulik dyskretnie podszedł do okienka wystylizowanej
Malownicze wyglądało, kiedy drelowski wójt Adam Szulik dyskretnie podszedł do okienka wystylizowanej

Drelów jest bogaty duchowo. Potwierdziły to sobotnio-niedzielne uroczystości z okazji V Dni Drelowa.

Najpierw, podczas spotkania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej (prezesem jest poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk) zostały wręczone medale "Zasłużony dla Gminy Drelów” oraz zaprezentowano wystawę twórczości ludowej. Przedstawiono na niej sprzęty do wytwarzania płótna lnianego oraz powstałe tkaniny. Na innej wystawie ukazującej postać prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego ks. prałat Bronisław Piasecki eksponował swoje książki poświęcone temu wielkiemu Polakowi, u którego przez wiele lat był sekretarzem. Właśnie swoją współpracę z kardynałem w latach 1974-1981 wspominał przed kościołem św. Onufrego znajdującym się na polanie obok Drelowa. Przypomniał również, że okresie 1945-52 rok mieszkał jako chłopiec w Drelowie wraz z rodzicami przybyłymi do Polski z Brześcia.
Podczas sobotnich modlitw w intencji mieszkańców Ziemi Drelowskiej dzieje kultu św. Onufrego przedstawił ks. Roman Wiszniewski, proboszcz parafii Drelów.
- Nie potrafimy powiedzieć jak dostał się św. Onufry na tę ziemię. Od wieków to miejsce i ta świątynia cieszy się wielkim szacunkiem ludzi, którzy wypraszają tu potrzebne łaski Boże - mówił ks. Roman Wiszniewski przypominając liczne cuda i łaski Boże. Nieopodal od kościoła w Horodku znajduje się niewielka estrada zadaszona strzechą. Właśnie tam w przeglądzie piosenki religijnej wystąpiły chóry i schole działające przy kościołach z gminy Drelów m.in. drelowskie "Bagnoszki”.
Zgromadzona publiczność oklaskiwała również laureatki konkursu "Moje korzenie” ukazującego dzieje miejscowych rodzin. Najciekawsze eksponaty zgromadziły nagrodzone Natalia Magier, Karolina Zaremba oraz Katarzyna, Renata i Agnieszka Trochimiuk.
Adam Szulik, wójt Drelowa i poseł Franciszek J. Stefaniuk dziękowali dziewczętom za te efekty oraz apelowali do innych o naśladowanie dobrych wzorców. Dobrze przyjęto też prezentację potraw regionalnych wykonanych przez koła gospodyń wiejskich. Ludzie podziwiali i zjadali m.in. parowańce, kisiel owsiany, placki blaszane, sękacze, marchwiaki oraz pili podpiwek.
W niedzielę po uroczystej mszy św. w drelowskim kościele i złożeniu kwiatów przez delegacje pod pomnikiem BCh na estradzie przy szkole odbył się festyn, podczas którego wystąpiła grupa folklorystyczna z Hiszpanii i kilka zespołów dance oraz disco polo.
V Dni Drelowa zorganizowali Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej, Rada Gminy i Zarząd Gminy Drelów, Gminne Centrum Kultury oraz Gimnazjum nr 1.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!