poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Z kranów płyną ścieki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2007, 18:50

Woda z kranów na os. Jagiellońskim nie nadaje się ani do picia, ani do prania. Mimo że zmodernizowano wodociąg.

Jakby tego było mało, kierownictwo Wodociągów i Kanalizacji "WOD-KAN” ma zamiar podnieść cenę
za dostarczaną do mieszkań brunatną ciecz.

- Od dawna boję się pić tę wodę, nawet po przegotowaniu - mówi Alfreda Kawecka. - Choć mam skromną emeryturę, zaledwie 600 zł, to kupuję wodę mineralną do przygotowywania potraw i herbaty. Na wszelki wypadek zbieram butelki i rachunki.
Pani Alfreda wiele razy zgłaszała problem do zarządcy wodociągu, ale na niewiele się to zdało. - Po moich interwencjach przyjeżdżali jacyś robotnicy. Wypuszczali po trzy wanny. Proponowali, żebym wodę przecedzała. Dalej mam się nią truć? - pyta kobieta.
Mieszkająca na tym osiedlu Grażyna Kowaluk podaje jeszcze inne przykłady. - Musiałam wyrzucić kiedyś całe pranie, bo zostały na nim rdzawe plamy. Niedawno moja znajoma zniszczyła w ten sposób wszystkie białe koszule swojego męża prawnika. W dodatku szykują nam podwyżki cen wody - pani Grażyna jest oburzona. Mówi, że lokatorzy przygotowali już list protestacyjny do przewodniczącego Rady Miasta. Żądają, aby wreszcie zrobiono porządek ze ściekami płynącymi z kranów.
Za mieszkańcami osiedla ujął się na ostatniej sesji radny Marian Burda. Dopytywał, dlaczego "WOD-KAN” nie wywiązał się z obietnic poprawy jakości wody i z jakiego powodu nie uruchomiono zmodernizowanej stacji wodociągowej przy ul. Sitnickiej. Zygmunt Król, prezes spółki "WOD-KAN”, przeprosił mieszkańców za uciążliwości. Dodał, iż w poprzednim roku właśnie z tego powodu spółka dała spółdzielni "Zgoda” ponad 28 tys. zł zniżki w opłatach za wodę. W tym roku zastosuje upust w pięciu blokach, w których trzeba było płukać sieć.
Ale i tak będzie drożej niż do tej pory. Bialskie Wodociągi i Kanalizacja "WOD-KAN” wystąpiły do Rady Miasta z propozycją podwyżki opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Miałaby ona obowiązywać od kwietnia. W Urzędzie Miasta dowiedzieliśmy się, że wprowadzona zostanie nowa opłata abonamentowa wynosząca 7,25 zł miesięcznie za wodę i 13,09 zł za ścieki w bloku. Cena dostarczanej wody w gospodarstwach domowych i na cele socjalne wzrośnie z 1,74 zł do 1,80 zł za metr sześcienny.

- Ranga tego wydarzenia jest ogromna - radował się wówczas ks. Andrzej Łoś, sekretarz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej i obiecał, że diecezja zajmie się remontem świątyni. Powrót szczebrzeszyńskiej cerkwi był także jednym z powodów wydzielenia parafii prawosławnej w Biłgoraju. Jej proboszczem został ks. Jarosław Biryłko. Remontu jednak jakoś nie widać, a zaniedbany budynek opanowała deszczówka i okoliczni grafficiarze. - Remonty rozpoczną się wiosną - zapowiada ks. Biryłoko. - Gromadzimy pieniądze i potrzebną dokumentację. Odnowione zostaną ściany, wnętrze i zabytki świątyni, na budynku powstaną także dwie ładne kopuły. Teren zostanie ogrodzony i zabezpieczony. Mamy już także dachówkę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!