sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Z kulturą i bez peselu. Projekty młodych bialczan

Dodano: 11 grudnia 2015, 07:49
Autor: (eb)

Młodzi ludzie z Białej Podlaskiej tworzą projekty w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Projekt Kulturalny atak Białej ma zachęcić bialczan do korzystania z wydarzeń kulturalnych w mieście, a Nie myśl peselem, zostań przyjacielem (pomysłodawczynie na zdj.)pokazuje że warto przyjaźnić się z seniorami/ fot. mat.prasowe.
Młodzi ludzie z Białej Podlaskiej tworzą projekty w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Projekt Kulturalny atak Białej ma zachęcić bialczan do korzystania z wydarzeń kulturalnych w mieście, a Nie myśl peselem, zostań przyjacielem (pomysłodawczynie na zdj.)pokazuje że warto przyjaźnić się z seniorami/ fot. mat.prasowe.

Jedni przekonują do kultury, drudzy do seniorów. Chodzi o projekty młodych bialczan w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

To jej druga edycja, w której bierze ponad 11 tys. licealistów i studentów. Również z Białej Podlaskiej. „Kulturalny atak Białej” to jeden z projektów, który można śledzić na facebooku. Tworzy go piątka uczniów bialskich szkół średnich. – Przez serię wydarzeń kulturalnych chcemy przybliżyć ludziom kulturę i zachęcić do korzystania z jej dóbr – mówi członek grupy Adam Kucharski. – Współpracujemy z lokalnymi organizacjami kulturalnymi m.in. biblioteką Barwna i stowarzyszeniem miłośników fantastyki Biały Kruk - dodaje Kucharski.

W planach m.in. prelekcje i panele np. na temat literatury, filmu i  teatru, a także slam poetycki. – Wkrótce zorganizujemy pierwszą większą akcję reklamową, żywe szachy na hali I LO im. J.I. Kraszewskiego- zapowiada Adam Kucharski. Poza tym, na facebookowym fanpejdżu będzie można zobaczyć  krótkie wywiady  z ludźmi zaangażowanymi w promocję kultury w mieście.

 Z kolei, projekt „Nie myśl peselem, zostań przyjacielem” ma zachęcić młodych ludzi do zmiany  podejścia i spojrzenia na seniorów. Pięcioosobowa grupa współpracuje już z klubami seniorów w Białej Podlaskiej. – Chcemy uświadomić naszym rówieśnikom, że osoby starsze są naprawdę rozrywkowe. A ze względu na swoje doświadczenia mogą nas bardzo wiele nauczyć – tłumaczy licealistka Patrycja Tarasiuk. - Zależy nam aby ludzie nie patrzyli na starszych tylko pod względem ustąpienia miejsca w autobusie. Ludzie często nie doceniają wartości starszych. a słuch o ich doświadczeniach i wartościach ginie. Chcemy aby to z nami zostało - podkreśla Patrycja.

Licealistki co tydzień spotykają się z seniorami w osiedlowych klubach. Spotkania dokumentują m.in. na swoim facebookowym fanpejdżu. Na przykład w czwartek wybierają się na bal mikołajkowy, gdzie mają zapewnić atrakcje seniorom. – Planujemy jeszcze wspólne warsztaty kulinarne, wieczór marzeń. Będziemy też na balu z okazji Dnia Babci i Dziadka – zapowiada Patrycja Tarasiuk.

Zadaniem uczestników „Zwolnieni z teorii” jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Wszyscy dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Natomiast w kwietniu 2016 r. odbędzie się wielki finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty . W pierwszej edycji programu  wzięło udział ponad 7 tys. uczniów z 1 tys. szkół z całej Polski. Zrealizowano w sumie ponad 330 projektów.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!