piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Z Walencji na Podlasie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 września 2003, 13:06

• Jak doszło do sprowadzenia relikwi?

- Wracając w 1993 roku z pielgrzymki do Fatimy, trafiłem do Walencji w poszukiwaniu miejsca urodzenia św. Tomasza. Powiedziano mi, że Willanowa, gdzie przyszedł on na świat, już nie istnieje, gdyż był to tylko majątek młynarzy. Skierowano mnie do katedry, w której biskupem był Tomasz z Willanowy. Po odprawieniu w niej mszy św., pomyślałem, iż dobrze byłoby sprowadzić do Jabłonia relikwie tego świętego, patrona naszej parafii. Stało się to jednak realne dopiero po kilku latach, gdy między odradzającym się w Polsce Zakonem Augustiańskim a naszą parafią, nawiązany został bliższy kontakt. Ojciec Szymon, który gościł w Jabłoniu, zadeklarował pomoc.
• Od kiedy św. Tomasz jest patronem parafii w Jabłoniu?
- Stało to się z inicjatywy hrabiego Tomasza Zamoyskiego, który był fundatorem naszego kościoła, wzniesionego w latach 1909 - 1912. Gdy 1919 roku erygowana została jabłońska parafia, hrabia zadecydował o wybraniu św. Tomasza na jej patrona.
•Jakie formalności należało spełnić przewożąc przez państwowe granice relikwie?
- Służby graniczne nie przykładają większej wagi do transportu tego rodzaju przedmiotów, gdy ma się z Rzymu dokumenty ich autentyczności. W naszym przypadku do Krakowa przywieźli je Hiszpanie.
• Czy uroczystości, jakie ostatnio miały miejsce w Jabłoniu, często odbywają się w naszym kraju?
- Dość rzadko. W naszym regionie podobna uroczystość miała miejsce w 1998 roku, w Kostomłotach koło Jabłecznej. Do miejscowego kościoła grekokatolickiego trafiły relikwie jednego z pratulińskich unitów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!