sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Za mało wody na przeprawy promem przez Bug

Dodano: 17 sierpnia 2015, 08:08
Autor: eb

Prom z Gnojna w gm. Konstantynów do Niemirowa w gm. Mielnik
Prom z Gnojna w gm. Konstantynów do Niemirowa w gm. Mielnik

Niski stan wody w rzece Bugu wstrzymał przeprawy promowe. Są nieczynne aż do odwołania.

Promem można było się bezpłatnie przeprawić m.in. z Gnojna w gm. Konstantynów do Niemirowa w gm. Mielnik.

– Poziom wody jest tak niski, że wszystkie przeprawy na Bugu są nieczynne. Nie tylko zGgnojna do Niemriowa, ale również z Mielnika do Zabuża oraz z Korczewa do Drohiczyna. Nie mamy na to wpływu- mówi wójt gm. Konstantynów Romuald Murawski. Przeprawy uruchomiono w 2012 roku w ramach projektu „Bug rajem dla turysty”. Stały się nie tylko atrakcją turystyczną.  Prom przewoził ludzi i samochody.  

– To wygodny środek transportu. Pozwala skrócić drogę nawet o 65 kilometrów, bo taki dystans dzieli Gnojno i Niemirów, gdy trasę pokonuje się okrężną drogą – przyznają mieszkańcy gminy Konstantynów. – Informacja o wstrzymaniu przeprawy jest dostępna na miejscu w Gnojnie, ale także na stronie internetowej urzędu gminy – zaznacza wójt Murawski. – Tak niski poziom wody nie był tu spotykany od lat. Bez problemu można przemieścić się pieszo na drugi brzeg-dodaje.

Czy problemy z przeprawą mogę też wynikać  z niekorzystnej lokalizacji? – Rzeczoznawcy  ocenili, że w ogóle jest problem na tym odcinku Bugu. Potrzeba tu działań inwestycyjnych. Warto tu zbudować małą infrastrukturę  na rzece. Jakiś  rodzaj blokady, tak aby łachy piasku tu się nie zatrzymywały  - tłumaczy Romuald Murawski. Na to zgodę musi jednak wyrazić Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

– Będziemy się o to starać wspólnie z partnerem projektu gminą Mielnik – zapowiada wójt.  – Nie pamiętam tak niskiego stanu wód - przyznaje z kolei Kazimierz Żychoń kierownik referatu zarządzania kryzowego starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej. – Przeprawy rzeką Bug są niemożliwe- dodaje. Stan ostrzegawczy , czyli tzw. pełne koryto na Bugu w Krzyczewie wynosi 380 centymetrów. Obecnie wodowskaz pokazuje 96 cm. – Poziom cały czas spada – zaznacza Żychoń. Jeszcze niższy jest poziom Bugu w Dorohusku – tylko 46 cm.

Czytaj więcej o: przeprawy promem Bug
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!