czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Za pożyczkę z Banku Światowego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2002, 18:44
Autor: Beata Malczuk

Bezrobotny nie płaci za kurs i otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca, gdzie odbywa się szkolenie. Nie wszystkim ludziom bez pracy dano taką szansę. Preferuje się młodych, najczęściej do 24 roku życia.

Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich umożliwia bezrobotnym zdobycie nowych umiejętności. Pieniędzmi pochodzącymi z Banku Światowego i budżetu państwa dysponuje Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Instytucje zajmujące się szkoleniami stają do konkursu na usługi. Z kolei powiatowe urzędy rekrutują zainteresowanych dokształcaniem. Jest ich zbyt wielu, dlatego każdy zgłaszający się odbywa rozmowę kwalifikacyjną.Po roku działań, niewielu przeszkolonych zarejestrowanych w urzędach pracy otrzymało zatrudnienie. Trzem z kilkudziesięciu udało się to w powiecie parczewskim.
- Obecnie trwa nabór na kurs obsługi kasy fiskalnej. Potrzeba około dwudziestu osób - informuje Anna Dąbrowska z parczewskiej filii ZDZ. Placówka ma dobre zaplecze szkoleniowe i udostępnia je firmom, które przeprowadzają kursy.
A były już różne: księgowości, małej gastronomii, magazyniera, ciastkarza-piekarza. Uczestniczyć może każdy bezrobotny (ale tylko w jednym kursie) z danego terenu. Nawet rolnicy posiadający mniej niż 3 hektary przeliczeniowe ziemi.
- Podpowiadamy szkolącym, na jakie zawody występuje największe zapotrzebowanie w naszym powiecie. Najbardziej poszukiwani są handlowcy - słyszymy od Anny Kałuskiej z działu rynku pracy PUP w Radzyniu Podlaskim.
Kursy mają tak przygotować potencjalnych pracowników, aby sprostali coraz większym wymaganiom swoich chlebodawców. Jeżeli chodzi o sprzedawcę, minimum jego umiejętności to obsługa komputera i kasy fiskalnej. Oprócz wymienionych specjalności w ofertach często występują też kursy: serwisant sprzętu komputerowego, przewóz materiałów niebezpiecznych.
Według dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Jacka Gallanta, nasz region dobrze wykorzystuje pieniądze na szkolenia. Na początku z oporami to się przyjmowało, ale teraz nabiera rozpędu. Przeszkolono już ponad dwa tysiące ludzi w całym województwie. Pozostali bezrobotni też będą mieli szansę.

Bezrobocie w kraju i województwie

W Polsce utrzymuje się ponad siedemnastoprocentowe bezrobocie. Natomiast w województwie lubelskim jest o dwa punkty mniejsze. Dla mieszkańców regionu nie jest to pocieszające. W ciągu miesiąca pracę znajduje około 5 tysięcy osób, ale rejestruje się w urzędach prawie 12 tysięcy nowych. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!