środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Za progiem mini skansenu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2002, 17:04

Perkowice niewielka wieś na południowym Podlasiu. Na terenie gospodarstwa należącego do Mieczysława Artemiuka zachowała się osobliwa budowla, wzniesiona przeszło sto lat temu. To chata z sosnowych belek, kryta słomą.

Otwieramy masywne, drewniane drzwi. Naszym przewodnikiem jest Henryk Mikiciuk, teść pana Artemiuka. Ten ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna przypomina Gerwazego z Pana Tadeusza. Pieczołowicie dogląda skarbów przeszłości i skarbów sagi rodzinnej. W sieni zaraz w progu dostrzegamy stary w dobrym stanie kołowrotek. Stoi tam też odrestaurowany kufer. - Każda panna musiała posiadać taki, aby mieć gdzie przechowywać swój posag - wspomina Henryk Mikiciuk.
Wewnątrz domostwa odnajdujemy maselniczkę, maglownicę, motowidło i kopańkę - naczynie, w którym rozczyniało się ciasto. Dawniej były to podstawowe sprzęty każdego wiejskiego domu, niezbędne do jego normalnego funkcjonowania. Dzisiaj wzbudzają ciekawość oraz zdziwienie, kiedy dowiadujemy się, na jakich zasadach działały. Dla pana Henryka każdy z tych przedmiotów wiąże się ze wspomnieniami o świecie, który już odszedł. Nasz przewodnik ocenia minione czasy: - Dawnej ludziom żyło się dobrze. Byli szczęśliwi, weseli, chociaż musieli wiele czynności wykonywać ręcznie.
Przechodzimy do kolejnego, pomieszczenia, kuchni. Przez niewielkie okno wpada trochę promieni słonecznych. Uroku dodaje stary piec, gdzie dawni domownicy wypiekali chleb, prażyli proso i kawę. Jak mówi nasz przewodnik wiele sprzętów stanowiących wyposażenie domu uległo zniszczeniu. Taki los spotkał nicianice, nicianki i snoble do zwijania nici.
- Ten dom wykonany został z solidnego drewna. Obecnie wymaga remontu. Trzeba wymienić dach, który przecieka. Może znajdą się dobrzy ludzie, którzy wspomogą finansowo ten cel - apeluje Henryk Mikiciuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!