wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Za śmieci zapłacą jak za zboże

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2006, 18:43

Przez protesty grupki mieszkańców przepadły unijne pieniądze na budowę zakładu segregacji odpadów. A stare wysypisko trzeba zamknąć. Co stanie się z gminnymi śmieciami? Trzeba je będzie wywozić aż do Puław.

– Jak mamy się nie sprzeciwiać. Mamy zalegalizować wysypisko tuż pod naszymi oknami – dziwi się jeden z mieszkańców. – Niech zrobią, ale gdzieś na uboczu.
Pretensje mieszkańców popiera Stanisław Adamowicz, sołtys wsi Biała. – Ludzie przy tym wysypisku mieszkają już od prawie czterdziestu lat. Nic dziwnego, że nawet obietnica ekologicznego wysypiska ich przeraża.
O wysypisku w Adamkach na sesji radzono nie raz i nie dwa. Radni przyjęli nawet plan przestrzenny zagospodarowania gminy. Zaplanowali rekultywację wysypiska, ale wpłynął kolejny protest mieszkańców. – Tak jest od 2002 roku – tłumaczy Mirosław Kałuski, wójt gminy Radzyń Podlaski. – A mówienie, że przez wysypisko obumarło życie w rzece jest bzdurą. W rzece żyją bobry.
Przez protesty budowa składowiska odpadów została odsunięta w czasie. Nie wiadomo, kiedy pomysł uda się przeforsować i czy znów znajdą się pieniądze na jego realizację. – Nawet nie chcę myśleć, co będzie się działo pod koniec roku, kiedy wysypisko zostanie zamknięte – mówi Witold Kowalczyk, burmistrz Radzynia Podlaskiego. – Najbliższe wysypisko jest w Puławach, a wywóz jednego kontenera będzie nas kosztował 300 złotych.
Starosta radzyński uspokaja, że na razie stwierdził konieczność zamknięcia wysypiska, a nie nakazał go zamknąć. – Jest jeszcze czas na podjęcie kroków w tej sprawie – mówi starosta Jerzy Kułak.
Według nowych przepisów, koszty gospodarowania odpadami pokrywa ich właściciel. Jest więc uzasadniona obawa, że już wkrótce za wywóz śmieci do Puław zapłacą mieszkańcy Radzynia i sąsiadujących z miastem gmin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!