piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Za storczykową łączkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2002, 16:43
Autor: Beata Malczuk

Dzień Ziemi to dobra okazja do uhonorowania tych, którzy o nią dbają. W niedzielę wyróżnienie z rąk ministra ochrony środowiska odebrali w Warszawie przedstawiciele samorządów łosickich, powiatowego i miejsko-gminnnego.

Najpierw trzeba się wykazać, a potem wyciągać rękę po pieniądze. Tak myślą w Łosicach i mają rację. Wyróżnienie powiatu i gminy za przyjazne przyrodzie działania da w przyszłości wymierne efekty.
- To jest cenne, gdyż ułatwia zabieganie o fundusze, a na pewno będziemy się o nie starać - zapowiada Leszek Szyc, pełnomocnik starosty ds. promocji, ochrony zdrowia i spraw społecznych. Pieniądze przydadzą się m.in. na wytyczenie drugiej części rowerowego szlaku po terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.
Za wkład w tworzenie pierwszego odcinka o długości około 220 kilometrów od Wyszkowa do Janowa Podlaskiego samorząd otrzymał ostatnio w Warszawie nagrodę od wojewody mazowieckiego, a wręczył ją minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski.
Współpraca z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym w Siedlcach mającym swoją siedzibę też się do tego przyczyniła. Ponadto doceniono zaangażowanie powiatu w prace Mazowieckiego Towarzystwa Ochrony Fauny. Z jego inicjatywy powstanie film przyrodniczy opisujący uroki obszaru łosickiego.
Gmina Łosice przebiła inne aspirujące do nagrody projekty pomysłem utworzenia w pobliżu miasta storczykowej łąki. Polega to na objęciu opieką miejsca, które od dawna istniało, ale było zaniedbane. Miejscowi imprezowicze dobrze je znali. - Uchwałą rady przyznano na zagospodarowanie użytku ekologicznego pieniądze. Wspólnie z nami dba o ten zakątek młodzież z Gimnazjum nr 1 - informuje Danuta Filipowicz sprawująca z ramienia samorządu nadzór nad ponad 2-hektarowym chronionym obszarem.
Uczniowie niedawno zawiesili w parku graniczącym z łąką 30 domków lęgowych. Zrobili też wiosenne porządki. Ustawiono dwie tablice informacyjne. Jedną z mapą, na drugiej wypisano nazwy wszystkich chronionych roślin i ptaków mających tam gniazda. Główna atrakcja to storczyk krwisty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!