piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Zabłocie: Więzienie zamiast szkoły

  Edytuj ten wpis

Oddział w Zabłociu czeka na  pensjonariuszy (Zakład Karny w Białej Podlaskiej)
Oddział w Zabłociu czeka na pensjonariuszy (Zakład Karny w Białej Podlaskiej)

Do budynku dawnej szkoły w Zabłociu (gm. Kodeń) wprowadzi się Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej.

Bialski zakład karny dostał budynek szkoły w darowiźnie w lipcu 2010 r. – Pierwsze prace remontowe zaczęły się pod koniec września 2010 r. i trwały do września tego roku – mówi mjr Leszek Wojciechowski, zastępca dyrektora ZK w Białej Podlaskiej. – Koszt całego remontu wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł ponad 3,5 mln zł. W budynku dawnej szkoły będzie miejsce dla 125 skazanych.

Oddział otwarty, taki jak ten w Zabłociu, daje skazanym dosyć dużą swobodę. – W tego typu półotwartych i otwartych oddziałach przebywają skazani, którzy wychodząc poza zakład, nie wymagają ochrony funkcjonariusza – tłumaczy mjr Wojciechowski. – Wychodzą do pracy, na zajęcia poza zakładem i na przepustki. Oddział ma ich przystosować do powrotu do społeczeństwa po odbyciu kary. Dlatego izolacja skazanych jest tutaj najmniejsza.

Mieszkańcy nie muszą się jednak obawiać. Nie trafia tutaj osoby skazane za rabunki, pobicia czy przestępczość zorganizowaną. Za to skazani będą mogli przysłużyć się gminie wykonując prace społeczne.

– Moim zdaniem ich obecność, ma same plusy – mówi Halina Szkodzińska, sekretarz gminy Kodeń. – To nowe miejsca pracy, a budynek dawnej szkoły nie będzie niszczał. Od listopada, w związku z powstaniem oddziału, będzie też jeździł nowy autobus. Z Zabłocia, przez Kodeń do Białej Podlaskiej. Mieszkańcy będą mogli nim wyjechać rano i wrócić po południu. Dotychczas żadnego połączenia na trasie Zabłocie-Kodeń nie było.

Nowy oddział zewnętrzny w Zabłociu zostanie oficjalnie otwarty w najbliższy piątek, ale skazani nie zamieszkają tutaj od razu. – To musi być poprzedzone decyzją dyrektora generalnego. Wystąpiliśmy już z takim wnioskiem i z tego, co mi wiadomo, decyzja może zapaść już w listopadzie – mówi mjr Wojciechowski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!