wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Zabytkowa wieża w Białej Podlaskiej czeka na remont

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2010, 17:56

Kopuła wieży należącej do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów jest w fatalnym stanie. Dlatego lokalny konserwator zabytków zamówił ekspertyzę jej konstrukcji.

– Zwieńczenie wieży jest w opłakanym stanie. Drewno jest zawilgocone i pełne korników – mówi Janusz Maraśkieiwcz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Dobrze, że wcześniej wieża została wzmocniona za pomocą metalowej konstrukcji. Tylko dzięki temu nie runęła podczas silnych wiatrów. Konserwator zlecił wykonanie ekspertyzy tej konstrukcji. Ma być gotowa do końca grudnia.

Zbudowana w pierwszej połowie XVII wieku wieża wjazdowa, zwana wartowniczą, posiada sześć kondygnacji zakończonych latarenką i galeryjką. Jest połączona z bramą wjazdową pięknie ozdobioną łukiem tryumfalnym. Tam swoją siedzibę ma Muzeum Południowego Podlasia. W wieży znajdują się m.in. sale wystawowe. Ale samo jej zwieńczenie nie jest użytkowane przez muzeum.

– Zrekonstruowana przed ponad 50 laty kopuła zwieńczająca wieżę wykonana została ze słabego drewna, w którym żerują szkodniki. Nie musimy tam wietrzyć, bo wiatr wieje przez szczeliny – ubolewa Małgorzata Nikolska, dyrektor muzeum. – Obawiam się, że konstrukcja jest zagrożona. Wykonaliśmy w tym roku ekspertyzę, którą sfinansowało miasto.

Urząd Miasta złożył także wniosek do ministra kultury o sfinansowanie remontu wieży w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe – ochrona zabytków”.

– Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu dwóch miesięcy. Już w styczniu będziemy wiedzieć, czy
ministerstwo przyznało nam fundusze na ten cel – mówi Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej. – Jeśli dostaniemy pieniądze, remont wieży przeprowadzimy w 2011 roku.

W muzeum nie tracą nadziei, że dostaną fundusze na remont. – Jeśli resort nam nie pomoże, wtedy zwrócimy się o wsparcie do wojewódzkiego konserwatora zabytków – zapowiada dyr. Nikolska.

Zdaniem regionalistów, wyremontowanie wieży przyczyniłoby się do zwiększenia jej atrakcyjności dla turystów. – Po remoncie zwiedzający mogliby wchodzić do latarenki. Wspinanie się na szczyt budynku i podziwianie panoramy miasta cieszyłoby się na pewno sporym zainteresowaniem – uważa Szczepan Kalinowski, lokalny regionalista, który od 30 lat jest też przewodnikiem wycieczek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!