sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zagadki i zadania dla turysty. Zwiedzanie okolic Radzynia jest ciekawsze

Dodano: 26 lipca 2015, 18:51
Autor: Ewelina Burda

Największa frajdę ze zgadywanek mają z pewnością dzieci (fot. LGD Zapiecek)
Największa frajdę ze zgadywanek mają z pewnością dzieci (fot. LGD Zapiecek)

Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” przygotowała nową atrakcję dla turystów. To questy, czyli rymowane mini-przewodniki z zagadkami i zadaniami z kilku miejsc powiatu radzyńskiego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

„Zapiecek” zrealizował to w ramach ogólnopolskiego "Questingowego projektu współpracy". – Nasze questy zachęcają do odwiedzenia kilku miejscowości z naszego terenu: królewskiej wsi  Biała, gospodarstwa pszczelarskiego "Pasieka Pszczółka" w Plancie, Radzynia Podlaskiego na spacerze z Białą Damą, po Turowie oprowadzi nas oczywiście tur, natomiast najmłodsi powędrują po gospodarstwie "Przystań pod Lasem" w Białej z Włóczykijem – mówi Katarzyna Krupska-Grudzień, prezes LGD „Zapiecek”.

– To inny sposób na zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, bardziej angażujący turystę – dodaje pani prezes. – Podążając daną trasą trzeba czytać wskazówki z przewodnika, rozglądać się po okolicy, bo w niektórych miejscach na uczestnika czekają zadania. Ich rozwiązanie daje później hasło całego questu – tłumaczy z kolei Jolanta Klębowska, pracownik „Zapiecka”.

Na przykład „Radzyń tajemnicą stoi” to quest pieszy, jednokilometrowy, którego rozwiązanie zajmie turyście ok. 50 minut. Podążając za wskazówkami z mini-przewodnika, dowiemy się m.in. czym jest radzyńska Oranżeria, jakie rzeźby się na niej znajdują. Będzie też o japońskim domku na tafli wody i Białej Damie. – Quest wykorzystuje to, co na danym obszarze się znajduje. Nie budowaliśmy dodatkowej infrastruktury. W każdej chwili można przejść trasę questingową – zapewnia Krupska-Grudzień.

Mini-przewodniki można dostać w formie papierowej w radzyńskiej siedzibie „Zapiecka” albo skorzystać z wersji mobilnej dostępnej na stronie www.partnerstwo.questing.pl. – Pierwsi chętni już korzystają z naszych tras. Projekt się zakończył, ale mamy nadzieję, że questy dalej będą żyły i promowały nasz region. Chcemy także, aby były inspiracją dla innych stowarzyszeń – podkreśla szefowa Zapiecka.

W sumie w ramach „Questingowego projektu współpracy” powstało 48 questów w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Pomysł współfinansowany był ze środków unijnych. Jego koordynatorem było LGD Stowarzyszenie „Krzemienny krąg” z woj. świętokrzyskiego. Stolicą polskiego questingi jest Bałtów, miejscowość z największą w kraju liczbą questów.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!