sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zaklejanie dzieciom ust w przedszkolu w Parczewie. Dla zabawy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2015, 17:52
Autor: Ewelina Burda

Nauczycielka z przedszkola miała zaklejać taśmą usta dzieci. Wszystko w ramach ćwiczeń na tzw. zajęciach kompensacyjnych. Gdy napisał o tym lokalny tygodnik sprawą zainteresował się Urząd Miasta.

- Jesteśmy zaskoczeni. Tym bardziej, że kadra przedszkola to doświadczeni pedagodzy. Wcześniej nie było żadnych zastrzeżeń wobec ich pracy - mówi burmistrz Parczewa Paweł Kędracki.

Pismo ze skargą do parczewskiego magistratu skierowała też matka dziecka. Burmistrz poprosił o wyjaśnienia dyrekcję placówki.

- Chcemy, by pani dyrektor wyjaśniła nam, dlaczego doszło do takiej sytuacji, co było jej przyczyną i jakie kroki będą w związku z tym podjęte - mówi Stanisław Chojak, kierownik Referatu Oświaty i Kultury parczewskiego magistratu.

Do zdarzenia miało dojść jeszcze w lutym. "Opiekun prowadził ćwiczenia dydaktyczno-kompensacyjne z artykulacji głosek. Dzieci miały pozaklejane buzie kolorowymi taśmami i po prostu się bawiły, same sobie zaklejały usta” - tak tłumaczyła "Słowie Podlasia” Elżbieta Polak, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2.

Nam nie udało się z nią porozmawiać, bo - jak usłyszeliśmy w sekretariacie przedszkola - w tym tygodniu pani dyrektor jest na zwolnieniu. Z kolei nauczycielka, o której mowa, "nie życzy sobie rozmowy na ten temat”.

- Zależy mi na jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy - podkreśla burmistrz Parczewa. Miasto sprawuje nadzór organizacyjny i finansowy nad placówką. - Natomiast za nadzór pedagogiczny odpowiada kuratorium oświaty. I to kuratorium ma pełne narzędzia by wyciągnąć ewentualne konsekwencje wobec osób, które mogły tu zawinić - zaznacza Kędracki.

W ubiegłym tygodniu skierował do lubelskiego kuratorium pismo w tej sprawie. - Jak dotąd nie dotarła do nas informacja dotycząca opisywanych działań nauczyciela i nie było prowadzone żadne postępowanie wyjaśniające - mówi Jolanta Misiak p.o. dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji lubelskiego kuratorium. - W tym momencie do sprawy mogą odnosić się jedynie dwa podmioty. Dyrektor placówki i organ prowadzący przedszkole, do którego wpłynęła skarga rodzica - tłumaczy Misiak.

Zastraszanie, szykany i zaklejanie ust na Dolnym Śląsku

Ostatnio, w mediach głośno było o nauczycielce ze szkoły w Szczodrem pod Wrocławiem. Zastraszanie, szykany i zaklejanie ust taśmą klejącą - takie metody miała stosować wobec swoich sześcioletnich uczniów. Sprawa wyszła na jaw, po tym jak jedna z matek włożyła synowi do torby dyktafon. Na nagraniu słychać m.in. płacz dzieci, którym zaklejano usta. Dyrektor szkoły w Szczodrem, zdecydowała o natychmiastowym zawieszeniu nauczycielki.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!