czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Biała Podlaska

Załoga nie chce strajku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2005, 19:45

Komisja Zakładowa NSSZ "Solidarność” przy Aluteam Polska w Białej Podlaskiej zgłosiła do prokuratury, że władze firmy łamią zasadę tajemnicy korespondencji. Załoga przedsiębiorstwa nie chce jednak podejmować żadnej akcji protestacyjnej.

- Najpierw otwarty był list z rachunkiem telefonicznym - mówi Dariusz Kuflewski, przewodniczący Komisji Zakładowej "S”. Później przesyłka z sądu. Sekretarka ze śmiechem powiedziała, że wszystko jest otwierane.
Zdaniem związkowców konflikt tak naprawdę rozpoczął się o pobory. Pracownicy zarabiali nawet po 1,3-1,4 tys. zł netto. W pewnej części było to wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. W zeszłym roku pobory w przedsiębiorstwie spadły do poziomu 800-900 zł. - We wrześniu ludzie dowiedzieli się, że dyrektor zamierza wprowadzić system czterobrygadowy z wynagrodzeniem 750-850 zł - mówi Adam Pokora, wiceprzewodniczący zakładowej "Solidarności”. - Przez dwie godziny trwał nielegalny strajk. Po nim zrezygnowano z systemu czterobrygadowego.
Po udanym proteście powstał związek, który dzisiaj domaga się poprawy warunków BHP oraz podniesienia minimalnej płacy zasadniczej. Wszczął nawet spór zbiorowy dotyczący praw i interesów pracowników. Zarzuca pracodawcy brak woli do negocjowania podwyżek płac i poprawy warunków pracy.
- 15 czerwca pisemnie powiadomiliśmy pracodawcę, że rozpoczynamy spór zbiorowy - opowiada Kuflewski. - Niemiecki współwłaściel firmy oskarżył nas, że postępujemy bezprawnie i ostrzegł, że wystąpi do prokuratury. Nie chciał wysłuchać naszych racji.
Związkowców z Aluteam wsparli prawnicy z Regionu NSZZ "Solidarność” Mazowsze. Udowodnili, że naruszana jest wolność działania związków zawodowych. - Jesteśmy szykanowani - mówi Kuflewski. - Zwolniono z pracy jednego z założycieli związku. Gdy wybrano mnie na przewodniczącego, zaczęły się naciski na mnie. Wygrałem w sądzie pracy, do którego odwołałem się po ukaraniu naganą za nazbyt pośpieszne sprzątanie stanowiska pracy. Były naciski na świadków. Jeden z brygadzistów wyzywa nas wulgarnie. Nie możemy doprosić się lokalu dla związku.
Zdaniem Dariusza Karpińskiego, dyrektora bialskiego Aluteam, koperta z wezwaniem do sądu otwarta została przypadkowo. - Odruchowo otworzyła ją sekretarka - mówi Karpiński. - To co w tej chwili się dzieje, to nie jest spór zbiorowy. Zarzuty są wyssane z palca! Związkowcy wystąpili z nierealistycznymi żądaniami dotyczącymi płac. Parę osób ze związku chce się wykazać. Robią cokolwiek, aby zwrócić na siebie uwagę. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!