poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Zamierzamy pojechać do Holandii


• Skąd wzięło się zainteresowanie korfballem, mało znaną w Polsce dyscypliną?

- Kolebką korfballu jest Holandia. To sport narodowy Holendrów, tak jak koszykówka u Amerykanów. To jest rodzaj piłki siatkowej, z tym że dziewczęta i chłopcy grają razem. Mecze odbywają się na świeżym powietrzu, towarzyszą im emocje. To dobra zabawa dla wszystkich. Przekonałem się o tym już w trakcie studiów w bialskiej AWF. Potem obserwowałem, jak inni nauczyciele prowadzą swoje zespoły. Na początku dostawaliśmy w kość podczas meczów od drużyn lepszych technicznie, ale w kwietniu tego roku startowaliśmy już w mistrzostwach Polski i zajęliśmy 6 miejsce. To było duże doświadczenie. Przeżyliśmy niesamowite emocje. Dwa mecze przegraliśmy tylko jednym koszem i otarliśmy się o medal.
• Czy ogólnopolski turniej, który zorganizowaliście w Sosnówce, przyczynił się do popularyzacji korfballu?
- Obecnie na najbliższym terenie działa 6 klubów, w całym województwie nie ma ich więcej niż 10, ale dyscyplina ta rozwija się. Widać to chociażby po tym, że przybywają kolejne kategorie wiekowe w ligach. Zorganizowanie ogólnopolskiego turnieju było trudne ze względu na koszty i dlatego, że robiliśmy to po raz pierwszy. Poradziliśmy sobie i uczestnicy docenili nasz wysiłek, wysoko oceniając poziom organizacji. Kibice też byli zadowoleni.
• Co dzieje się z zawodnikami, którzy kończą gimnazjum?
- Nie wszyscy mogą kontynuować uprawianie tej dyscypliny poza miejscem zamieszkania. Deklaruję, że z racji moich uprawnień mogę trenować uczniów, którzy są teraz w innych szkołach, na przykład w liceum w Wisznicach.
• Jakie plany ma klub oprócz udziału w rozgrywkach ligowych?
- W przyszłym roku zamierzamy pojechać na turniej korfballowy do Holandii. Mamy kontakty z tamtejszymi działaczami. Młodzież z Polski jeździ tam każdego roku, aby szkolić się pod okiem profesjonalistów. Niestety, bardzo trudno jest znaleźć sponsorów, którzy sfinansowaliby wyjazd, a rodziców nie stać na pokrycie całkowitego kosztu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24