sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Żaneta posiedzi dłużej?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2008, 19:49

Nastolatka z Białej Podlaskiej posiedzi w więzieniu w Nisku co najmniej do 9 grudnia. Na tym może się nie skończyć.

Dziewczyna może posiedzieć dłużej jeśli wymiar sprawiedliwości upomni się o karę za jej drugie przewinienie.

O niespełna 19-letniej Żanecie O. zrobiło się głośno, kiedy do mediów trafiła wiadomość o jej pobycie w więzieniu w Nisku. Trafia tam za sfałszowanie legitymacji szkolnej.

Okazuje się też, że nastolatka ma również na koncie wyrok za kradzież w sklepie. Miała wykonywać pracę na cele społeczne, ale przestała to robić. W takiej sytuacji kurator może skierować do sądu wniosek o zamianę tej kary na więzienie.

Na razie Żaneta O. siedzi z powodu legitymacji. Wpadła w Warszawie. - W maju 2007 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał ją na 6 miesięcy ograniczenia wolności. Miała przez 20 godzin miesięcznie wykonywać nieodpłatną pracę na cele społeczne użyteczne - wyjaśnia Maciej Gieros z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Żaneta mogła pracować w Białej Podlaskiej, ale nie pracowała. Bialski sąd w końcu stracił cierpliwość i zamienił jej karę na 90 dni więzienia.

- Umieszczanie 19-latki w więzieniu za podrobienie legitymacji jest nieporozumieniem. Kara jest nieadekwatna do winy - mówi Dorota Łuczka, psycholog więzienny z bialskiego więzienia.

Z tą opinią nie zgadza się sędzia Roman Zazula z Sądu Rejonowego w Białej. Podkreśla, że nastolatka wielokrotnie zlekceważyła szansę podjęcia pracy i wezwania sądowe.

- Żaneta O. poniosła konsekwencje przerobienia dokumentu. Choć grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, to sąd zastosował najpierw karę ograniczenia wolności. Kurator wzywał, by wykonywała zasądzoną pracę. Nadal jednak uchylała się. Musiała więc trafić do aresztu karnego. Chodziło o skuteczność wymiaru sprawiedliwości i efekt wychowawczy. Teraz tylko prezydent RP może ją ułaskawić.

- Odczułam już karę. Najgorsza jest monotonność więzienia. Czytam repetytorium z języka angielskiego, aby dobrze przygotować się do matury w przyszłym roku. Mogłam chodzić do szkoły przy więzieniu, ale nie mam cierpliwości. Trudno byłoby mi się skupić - narzeka przez telefon Żaneta.

Ciągle ma nadzieję, że rozgłos pomoże jej wcześniej wyjść z więzienia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!