czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Zapłacimy więcej za wodę i ścieki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2008, 16:48

3 marca prezydent miasta zaproponuje radnym nie tylko uchwałę o podwyżce stawek za wodę i odprowadzenie ścieków,

ale także nową opłatę. Tym razem od odprowadzania deszczówki i wód roztopowych.


Bialskie Wodociągi i Kanalizacja "WOD-KAN” chcą, żeby nowe, wyższe o 6 proc., stawki obowiązywały od 1 kwietnia 2008 do 31 marca 2009 roku.

- Boże! Znowu dostaniemy po portfelach - żali się Zbigniew Sikorski, mieszkający na osiedlu Kopernika. - Utrzymuję się z niewielkiej renty i ważna jest dla mnie każda złotówka. Ci, którzy płacą uczciwie, muszą wyrównywać rachunki za kombinatorów fałszujących liczniki. Po każdym odczycie musimy dopłacać za wodę zużytą w całym bloku.

Podwyżkami zaskoczony jest także Bolesław Kuzioła, prezes Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda”. - Choć odbieramy prawie 50 proc. wody w mieście, to nikt nas nie uprzedził o nowych stawkach. Oczywiście, nie mamy wpływu na ich wysokość.

Zygmunt Król, prezes "WOD-KAN”-u wyjaśnia, że prawo nie nakłada na niego obowiązku konsultowania podwyżek ze spółdzielnią.

- Po trzech latach stabilnych stawek musimy podwyższyć ceny, aby zapewnić przychody niezbędne do funkcjonowania firmy - mówi prezes Król. - Nie zamierzamy na razie obciążać spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i zrzeszeń mieszkańców opłatami za odprowadzenie ścieków deszczowych i roztopowych. Nie wiemy dokładnie, czyja jest infrastruktura na terenie osiedli. Nowe opłaty planujemy natomiast pobierać od przedsiębiorstw różnego typu.

Proponowana miesięczna stawka to 0,31 zł od 1 mkw. (chodzi o metr przeliczeniowy powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, odwadnianej miejskim systemem kanalizacji deszczowej).

Prezydent Andrzej Czapski podkreśla, że podwyżki są konieczne, aby odtwarzać i modernizować sieci wodne i kanalizacyjne.

NOWE CENY

Projekt uchwały zakłada podwyżkę za wodę o 6 proc. (stawka wyniesie 1,78 zł +
7-proc. VAT za 1 m sześcienn); za ścieki o 6,1 proc. dla gospodarstw domowych (stawka wyniesie 2,78 za m sześcienny +VAT) i 8,4 proc. za ścieki dla innych odbiorców. Przemysł i usługi zapłacą za wodę 1,82 zł za m sześcienny + VAT, a przemysł spożywczy - 1,81 zł za m. sześcienny + VAT.

Według szacunków WOD-KAN, na skutek zmiany taryf przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci miesięcznie o 2,72 zł więcej za wodę i ścieki niż dotąd.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!