piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Zawód kierowca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2007, 17:18

Rynek potrzebuje nowych kierowców. Tymczasem "kierowcy” nie ma w wykazie nauczanych zawodów w naszych szkołach.

Bialscy transportowcy chcą to zmienić.

Dlatego wystąpili w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jarosław Jakoniuk, wiceprezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce twierdzi, że zapotrzebowanie na kierowców stale rośnie i jest to szansa na pracę dla młodych ludzi.
- Konieczne jest rozporządzenie ministra, aby przywrócić kształcenie kierowców-mechaników - tłumaczy Jakoniuk. - Zwłaszcza że teraz jest szansa dokształcania młodzieży w firmach transportowych, których nie brakuje ani w Białej Podlaskiej, ani w powiecie bialskim. Uczniowie mogliby dostawać stypendia. A po ukończeniu szkoły czekałaby na nich praca nawet w charakterze kierowców tirów. Sam szukam 20 pracowników.
Jarosław Jakoniuk, który w podbialskim Grabanowie ma dużą międzynarodową firmę transportową mówi, że absolwenci mieliby możliwość zarabiania nawet 1000-1500 euro miesięcznie. Dodaje, że dzięki rozszerzeniu oferty oświatowej szansę pracy za kierownicą tira otrzymaliby młodzi ludzie z uboższych rodzin. - Bo dziś większości z nich nie stać na 6-10 tysięcy złotych opłat za zdobycie pełnych uprawnień do pracy w transporcie międzynarodowym - argumentuje.
Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej potwierdza, że dziś nie ma możliwości kształcenia kierowców w szkołach ponadgimnazjalnych.
- Nowa klasyfikacja nauczania zawodów nie przewiduje tego kierunku. Postanowiliśmy jednak w części dofinansować w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 kurs na prawo jazdy - mówi pani naczelnik.
Pracujący na stażu w okręgowej stacji kontroli pojazdów bialskiego "Euro-service” dwaj uczniowie ZSZ nr 2 Arek Kiryluk i Adam Klimiuk przyznają, że na razie interesuje ich zawód mechanika. - To ciekawe zajęcie. Na pracę kierowcy tira dziś bym się nie zdecydował. To wielka odpowiedzialność. Ale niektórzy koledzy planują jednak jeździć po Europie - mówi Arek Kiryluk.
Dla wielu przedsiębiorców poszukujących kierowców liczy się jednak doświadczenie i praktyka kandydata. Ewa Magier, wiceprezes bialskiej spółki transportowej uważa, że do pracy za kierownicą tira nie nadają się nazbyt młodzi ludzie. - Nie możemy zatrudniać absolwentów. Choć brakuje kierowców, to jednak tak młodym ludziom nie można powierzyć drogich tirów z cennym ładunkiem - tłumaczy Ewa Magier.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!