poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Zdzisław Janus

Dodano: 1 kwietnia 2002, 14:35
Autor: (KK)

Ponad 17 lat jest dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Radzyniu Podlaskim. Jest to największa placówka oświatowa w pow. radzyńskim, kształcąca około 1200 osób.

Zdzisław Janus ma 51 lat i pochodzi z Cieleśnicy koło Białej Podlaskiej. W 1975 r. ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej. Jest również absolwentem Międzywydziałowego Studium Kształcenia Nauczycieli na Politechnice Warszawskiej i rocznego Studium Podyplomowego na Wydziale Ekonomicznym UMCS, związanego z zarządzaniem oświatą. Po ukończeniu studiów trafił do radzyńskiego ZSZ nr 1, któremu jest wierny bez przerwy. Trwałym jego dorobkiem w początkowym okresie pracy pedagogicznej było utworzenie szkolnego laboratorium do ćwiczeń i badań z zakresu przedmiotów mechanicznych, w którym zaprojektował i wykonał z uczniami około 40 stanowisk badawczych. Osiągnięcia związane z tworzeniem swojego warsztatu pracy przez kolejnych 9 lat prezentował na wojewódzkich i ogólnopolskich turniejach młodych mistrzów techniki, uzyskując wielokrotnie cenne nagrody. Ukoronowaniem tych sukcesów była w 1988 r. prezentacja trzech prac na międzynarodowej wystawie twórczości technicznej młodzieży w czeskiej Pradze. Jedna z nich wyróżniona została nawet okolicznościowym medalem.
Wiele czasu poświęca także pracy społecznej. Przez 10 lat prowadził zespół muzyczny, który w 1987 r. zakwalifikował się do półfinału ogólnopolskiego przeglądu piosenki polskiej. Przez 3 kadencje był prezesem lub wiceprezesem MKS "Orlęta”. Natomiast w 1996 r. przy ZSZ nr 1 utworzył UKS "Technik”.
- Sprawując stanowisko dyrektora udało mi się w tej placówce utworzyć 7 nowych typów szkół, dostosowując ofertę kształcenia do potrzeb lokalnego środowiska - informuje dyr. Zdzisław Janus. - Chcąc zapewnić ich uczniom odpowiedni standard nauczania zorganizowałem laboratorium elektryczno-elektroniczne, pracownie - gastronomiczną, ekonomiczno-informatyczną, krawiectwa i konfekcji oraz informatyczną. Środki finansowe na ten cel pochodziły ze szkolnej działalności gospodarczej i od sponsorów. Przedsięwzięcia te spotkały się z wysoką oceną Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Żona Anna magister filologii polskiej (absolwentka UMCS) pracuje także w ZSZ nr 1. Syn Kamil studiuje na Wydziale Informatycznym Wyższej Szkoły Informacji i Zarządzania w Warszawie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24