niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zdzisław Janus

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2002, 14:35
Autor: (KK)

Ponad 17 lat jest dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Radzyniu Podlaskim. Jest to największa placówka oświatowa w pow. radzyńskim, kształcąca około 1200 osób.

Zdzisław Janus ma 51 lat i pochodzi z Cieleśnicy koło Białej Podlaskiej. W 1975 r. ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej. Jest również absolwentem Międzywydziałowego Studium Kształcenia Nauczycieli na Politechnice Warszawskiej i rocznego Studium Podyplomowego na Wydziale Ekonomicznym UMCS, związanego z zarządzaniem oświatą. Po ukończeniu studiów trafił do radzyńskiego ZSZ nr 1, któremu jest wierny bez przerwy. Trwałym jego dorobkiem w początkowym okresie pracy pedagogicznej było utworzenie szkolnego laboratorium do ćwiczeń i badań z zakresu przedmiotów mechanicznych, w którym zaprojektował i wykonał z uczniami około 40 stanowisk badawczych. Osiągnięcia związane z tworzeniem swojego warsztatu pracy przez kolejnych 9 lat prezentował na wojewódzkich i ogólnopolskich turniejach młodych mistrzów techniki, uzyskując wielokrotnie cenne nagrody. Ukoronowaniem tych sukcesów była w 1988 r. prezentacja trzech prac na międzynarodowej wystawie twórczości technicznej młodzieży w czeskiej Pradze. Jedna z nich wyróżniona została nawet okolicznościowym medalem.
Wiele czasu poświęca także pracy społecznej. Przez 10 lat prowadził zespół muzyczny, który w 1987 r. zakwalifikował się do półfinału ogólnopolskiego przeglądu piosenki polskiej. Przez 3 kadencje był prezesem lub wiceprezesem MKS "Orlęta”. Natomiast w 1996 r. przy ZSZ nr 1 utworzył UKS "Technik”.
- Sprawując stanowisko dyrektora udało mi się w tej placówce utworzyć 7 nowych typów szkół, dostosowując ofertę kształcenia do potrzeb lokalnego środowiska - informuje dyr. Zdzisław Janus. - Chcąc zapewnić ich uczniom odpowiedni standard nauczania zorganizowałem laboratorium elektryczno-elektroniczne, pracownie - gastronomiczną, ekonomiczno-informatyczną, krawiectwa i konfekcji oraz informatyczną. Środki finansowe na ten cel pochodziły ze szkolnej działalności gospodarczej i od sponsorów. Przedsięwzięcia te spotkały się z wysoką oceną Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Żona Anna magister filologii polskiej (absolwentka UMCS) pracuje także w ZSZ nr 1. Syn Kamil studiuje na Wydziale Informatycznym Wyższej Szkoły Informacji i Zarządzania w Warszawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!