wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

ZKM w Białej Podlaskiej do likwidacji. Dyrektor straszy podwyżkami biletów

Dodano: 23 czerwca 2015, 21:56
Autor: Ewelina Burda

ZKM zajmuje się organizacją komunikacji miejskiej w Białej Podlaskiej, a operatorem jest MZK. Po likwidacji funkcje organizatora ma przejąć wydział urzędu miasta / fot. ZKM
ZKM zajmuje się organizacją komunikacji miejskiej w Białej Podlaskiej, a operatorem jest MZK. Po likwidacji funkcje organizatora ma przejąć wydział urzędu miasta / fot. ZKM

Władze miasta przymierzają się do likwidacji Zarządu Komunikacji Miejskiej, organizatora transportu publicznego w mieście Powód? Względy ekonomiczne.

W 2007 roku w mieście wyodrębniono, zgodnie z dyrektywą unijną, funkcje organizatora i operatora komunikacji miejskiej. Organizacją zajął się powołany wtedy Zarząd Komunikacji Miejskiej (jednostka budżetowa miasta). Natomiast Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu (spółce miejskiej) powierzono rolę operatora przewozów. Przygotowany projekt uchwały ma to zmienić.

– Obowiązki organizatora transportu publicznego przejmie Urząd Miasta. Konsekwencją podjętych działań będzie zmniejszenie kosztów organizacji komunikacji miejskiej, oraz zwiększenie nakładów na poprawę jakości świadczonych usług – czytamy w uzasadnieniu władz miasta do projektu uchwały, który najprawdopodobniej znajdzie się w porządku obrad na piątkowej sesji.

Część zadań trafi też do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, m.in. obsługa Bialskiej Karty Miejskiej, opracowywanie rozkładów jazdy autobusów, czy remonty przystanków.

– Roczne koszty utrzymania ZKM to 1,5 mln zł. Zarząd ma oddzielną księgowość oraz kierownictwo – przyznaje Lucjan Nowakowski, kierownik referatu nadzoru właścicielskiego UM. - Po likwidacji nie spadnie jakość świadczonych usług, ponieważ rolę organizatora przewozów przejmie Wydział Dróg i Transportu Urzędu Miasta. Zostanie tam przeniesiony jeden z dotychczasowych pracowników ZKM – dodaje Nowakowski.

– Dzięki naszym działaniom Biała Podlaska jest jednym z nielicznych miast, gdzie można zaobserwować poprawę rentowności oraz wzrost liczby pasażerów – mówi dyrektor ZKM Tadeusz Ułanowicz. – Dlatego uważam, że likwidacja będzie szkodliwa. Po 7 latach funkcjonowania mamy powrócić do stanu pierwotnego? Tymczasem rozporządzenia unijne i ustawa o transporcie publicznym jednoznacznie nakładają obowiązek podziału tych funkcji – dodaje Ułanowicz.

yrektor powołuje się przy tym na opinię eksperta od transportu z SGH. – 120 zł za bilet kwartalny to najtaniej w Polsce. Ekspert twierdzi, że po likwidacji ZKM, za kilka lat ceny biletów pójdą ostro w górę – powtarza za naukowcem szef ZKM.

Na „racjonalizacji wydatków na transport publiczny” skorzystać ma MZK. Chodzi m.in. o rewaloryzację wynagrodzeń i większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. W tegorocznym budżecie na utrzymanie komunikacji miejskiej zabezpieczono ok. 9 mln zł. W 2016 roku, miasto planuje zwiększyć tę kwotę.

– To słuszna decyzja prezydenta. Wiem, że społeczeństwo też to pochwala. Nie jest tak różowo z komunikacją w mieście, jak podaje ZKM. W niedzielę autobusy kursują za rzadko. Poza tym, przystanki są zdewastowane – krytykuje radna Alicja Łagowska (PiS).

– Główna oszczędność w przypadku likwidacji będzie wynikała z redukcji etatów. 7 osób ma zostać, a 10 do zwolnienia. Nie jest to może najbardziej fortunne wyjście, ale moim zdaniem uchwała przejdzie – mówi z kolei radny Marcin Izdebski (PO).

– Ta decyzja to jakieś nieporozumienie. Bialski ZKM funkcjonuje bardzo dobrze. Był stawiany za wzór w Polsce. Nie wyobrażam sobie, żeby nie było koordynatora przewoźników. Moim zdaniem ta funkcja powinna być oddzielona od Urzędu Miasta – przyznaje były wiceprezydent, a obecnie radny Waldemar Godlewski (SLD).

Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robią nowe miejsca pracy dla kolesi. Strach pomyśleć co będzie po jesiennych wyborach.
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki mózg, taki gust?
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2015 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Większość decyzji Stefaniuka świadczy o jego głupocie bądź wynika z jego zobowiązań w stosunku do Biereckiego. W przypadku projektu tej decyzji widzę dużo racjonalności.
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2015 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj panie Stefaniuk zapisuje się pan w historii miasta samymi likwidacjami....urządza pan koncerciki na Placu Wolności a pracy dla ludzi z BP jak nie było tak i nie ma (dajcie igrzysk i chleba dla ludu)....ale ludzie z pomorza to mogą tu pracować?!
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2015 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co to jest podwyżka biletu? Autor miał chyba na myśli podwyżkę cen biletów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!