czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zmienił się rozkład sił w Radzie Miasta. Nowy przewodniczący i nowe radne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 września 2009, 16:06

Marian Burda z ugrupowania Nasze Miasto Wspólne Dobro został nowym przewodniczącym Rady Miasta. A jego klub porzucił koalicję z PO i PiS. To znaczy rozbicie opozycji.

Nowa sytuacja w Radzie Miasta powstała, kiedy uprawomocniły się wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszenia mandatów radnych Bogusława Broniewicza (PO) i Henryka Grodeckiego (PiS). Obaj od 2 sierpnia do 2 października 2007 roku pełnili funkcje wiceprezesów Miejskiego Klubu Sportowego „Podlasie” Naruszyli tym samym ustawę o samorządzie gminnym i z mocy prawa wygasły ich mandaty.

Z takiego rozwoju wypadków zadowolony był prezydent Andrzej Czapski, bo Brodniewicz i Grodecki często na sesjach go atakowali. W czasach, gdy Brodniewicz, który był przewodniczącym RM, na sesjach niejednokrotnie dochodziło do burzliwych awantur i torpedowania inicjatywy prezydenta. Teraz z tym koniec.

Na wczorajszej sesji na miejsce byłego przewodniczącego Brodniewicza została zaprzysiężona radna Ewa Siekielewska, germanistka z bialskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Mandat po Grodeckim objęła Alicja Łagowska, emerytowana pedagog znana z wystąpień publicznych w sprawie m.in. bursy szkolnej.

Obie panie uczestniczyły już w wyborach nowego przewodniczącego. A wybory, w których wygrał Marian Burda (Nasze Miasto Wspólne Dobro) pokazały, że zmienił się układ sił w radzie.

– To upadek ideałów moralnych parafialnego komitetu przykościelnego Naszego Miasta, który zyskał wsparcie SLD. To niezrozumiała sytuacja dla przeciętnego bialczanina. Nowa koalicja jest gwarantem dla prezydenta, że jego pomysły będą przegłosowywane w radzie. Nasze PiS będzie opozycją. My swoich ideałów nie zdradzimy i nie sprzedamy za miskę soczewicy, jaką są stanowiska – komentował wybór radny Dariusz Stefaniuk, przewodniczący klubu radnych PiS.

Marian Burda zaprzecza, że doszło do zawiązania nowej koalicji. – Radni Naszego Miasta nie wchodzą w skład żadnej koalicji. Rozpadła się stara, ale nie powstała nowa. Chcę współpracować z prezydentem na odpowiednim poziomie. Nie będę już na siłę szukać dziury w całym. Będę pracować z troską o autorytet rady i miasta – zapewnia Burda, który był jedynym kandydatem na przewodniczącego.

– Nie będzie gorzej, niż było za Broniewicza. PO nas zdradziła. Nie mieliśmy ochoty popierać jej kandydatów. Z PiS współpraca nie wchodziła w grę. Nie mieliśmy specjalnie wyboru. Choć pan Burda w swoich poglądach bywa rożny, to jednak jest samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem – ocenia prezydent Czapski.

Nasze Miasto już się odwzajemnia Czapskiemu za poparcie kandydatury Mariana Burdy na przewodniczącego. Wspiera prezydenckie ugrupowanie Akcję Samorządową. Poparło jej kandydata Edwarda Borodijuka w wyborze na przewodniczącego samorządowej komisji oświaty, kultury i sportu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!