czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Znani Polacy pomagają Adasiowi

Autor: Ewelina Burda

Adaś z rodzicami. 3,5-latek chodzi teraz do przedszkola integracyjnego ale wymaga nieustannych badań
Adaś z rodzicami. 3,5-latek chodzi teraz do przedszkola integracyjnego ale wymaga nieustannych badań

Adaś choruje na autyzm. 3,5-latek wymaga specjalistycznych badań i terapii. Aby pomóc synkowi, jego rodzice organizują w sobotę koncert charytatywny pod hasłem "Wyciągamy dzieci z bramy… autyzmu”.

Małgorzata Suszczyńska opowiada, że o chorobie synka dowiedziała się rok temu. Jej zdaniem, diagnoza przyszła zbyt późno.

– Oprócz zbiórki środków na leczenie Adasia, koncert jest próbą oswajania ludzi z autyzmem. Mój alarm włączył się przypadkowo, po tym, jak zapisałam się na kurs oligofrenopedagogiki. Nagle dotarło do mnie, że mój maluch ma 13 książkowych objawów autyzmu – mówi pani Małgorzata, z zawodu polonistka, obecnie zajmuje się synkiem.

Chłopczyk nie mówi, nie je słodyczy, nie bawi się tak jak jego rówieśnicy. Niektóre dźwięki i zapachy go drażnią, wtedy reaguje krzykiem. Pół roku temu pani Małgorzata wpadła na pomysł, aby zorganizować mały charytatywny koncert, na którym wystąpiłby zespół Najlepszy Przekaz w Mieście, jeden z finalistów trzeciej edycji programu "Must Be the Music”.

– Poprzez portale społecznościowe zwróciłam się do znanych artystów z prośbą o wsparcie wydarzenia – wspomina. Pozytywne odpowiedzi napływały lawinowo. – Udało nam się zgromadzić kilkaset gadżetów. Mamy m.in. koszulkę mistrza świata Kamila Stocha, piłkę od Jana Tomaszewskiego, zabawki i płyty od ekipy MTV Polska, albumy z autografami od braci Cugowskich, Halinki Młynkowej, Majki Jeżowskiej i Michała Wiśniewskiego, pocztówki z autografami od Joanny Brodzik, Otylii Jędrzejczak i Krzysztofa Hołowczyca i wiele innych niespodzianek – wylicza organizatorka. Podczas siedmiogodzinnej imprezy charytatywnie zagrają m.in. Full Power Spirit, Najlepszy Przekaz w Mieście oraz Cereus.

– 80 proc. dzieci autystycznych potrzebuje pomocy do końca życia, dlatego skupiamy się na organizacji placówki stałego pobytu i zakładu pracy dla dorosłych osób z autyzmem – wyjaśnia Anna Chwałek, prezes i założycielka Stowarzyszenia "Wspólny Świat”, które zajmie się realizacją inwestycji. Centrum ma powstać na działce po nieistniejącym już Zajeździe u Radziwiłła.

Koncert i licytacja

Koncert charytatywny "Wyciągami dzieci z bram… autyzmu” odbędzie się 26 października (sobota), w hali przy IV LO im. Stanisława Staszica. Początek o godz. 15. Bilet wstępu kosztuje 10 zł. Dochód z biletów będzie przeznaczony na leczenie Adasia. Natomiast pieniądze z licytacji zostaną przeznaczone na budowę Centrum Diagnostyki, Edukacji i Terapii Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Białej Podlaskiej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!