niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Związek Miast Polskich: Prezydenci spotkali się w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2014, 12:15
Autor: Ewelina Burda

Ostatnie w tym roku posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich odbyło się w Białej Podlaskiej. W 25-osobowym zarządzie zasiada były już prezydent miasta Andrzej Czapski.

W Białej Podlaskiej prezydenci kilkunastu miast mieli do zaopiniowania kilkanaście projektów ustaw. Chodziło m.in. o uregulowanie kwestii prawnych fotoradarów czy założenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczące projektu ustawy o rewitalizacji.

- Większość spraw zaopiniowano pozytywnie - mówi rzecznik Joanna Proniewicz rzecznik prasowy Związku Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu. Bo jeszcze do marca 2015 r. prezesem ZMP jest były prezydent tego miasta Ryszard Grobelny.

- Zarząd przychylił się, do tego, by straże gminne używały fotoradarów, bo dzięki temu jest bezpieczniej - relacjonuje Proniewicz. Co do założeń projektu ustawy o rewitalizacji, to zarząd liczy na kompromis. - Nie z wszystkimi założeniami ministerstwa ZMP się zgadza. Będziemy dążyli do wspólnych rozwiązań. Chcemy np. by rewitalizacja była celem publicznym samorządów - dodaje Proniewicz.

Największym osiągnięciem ZMP jest system analiz samorządowych. - To system zbierania danych o samorządach, który wykorzystujemy do strategicznego zarządzania. W tej chwili mamy olbrzymią bazę, jedną z najlepszych w Europie - mówi prezes Ryszard Grobelny. - Nie mamy natomiast większych osiągnięć legislacyjnych. Nasz projekt o rewitalizacji trafił do ministerstwa półtora roku temu, dopiero teraz jest rozpatrywany - dodaje były prezydent Poznania.

Andrzej Czapski od 16 lat był w komisji rewizyjnej, a później w zarządzie ZMP. - Same spotkania na forum zarządu to jest cenna wymiana doświadczeń. Wiele nauczyłem się też z takich dyskusji nieformalnych, m.in. w kwestiach gospodarki odpadami, te dyskusje były owocne - przyznaje Czapski.

Jakie plany co do ZMP ma nowy prezydent Dariusz Stefaniuk? - To organizacja, w której lobbuje się istotne sprawy miast, więc jest potrzebna. Powinniśmy to kontynuować. Mam nadzieję, ze Biała nadal będzie w zarządzie - zapowiada Stefaniuk.

Członkowie zarządu przed posiedzeniem, zwiedzali miasto. W sumie, do związku nalezą 302 miasta, w których mieszka 73 proc. miejskiej populacji Polski. Biała Podlaska przystąpiła do Związku w 1992 roku.

Jaki to Związek

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast. Wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: związek miast polskich
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!