sobota, 17 marca 2018 r.

Biłgoraj

Niezwykłe miasteczko w Biłgoraju dostało 24 mln zł dotacji. Co tu powstanie? [zdjęcia]

Dodano: 14 września 2017, 17:16

24 mln zł unijnej dotacji na rozbudowę Miasteczka na Szlaku Kultur otrzymała Fundacja Biłgoraj XXI. Dzięki pieniądzom dokończony zostanie Rynek Żydowski i odbudowany młyn wodny. Powstaną też restauracje, hotel, gabinety odnowy biologicznej i Park Zabawnych Historii

„Miasto na szlaku kultur” to pomysł biznesmena Tadeusza Kuźmińskiego. Od 2009 r. powstaje osiedle nawiązujące do tradycyjnej architektury przełomu XIX i XX wieku, ale także atrakcje turystyczne: Dom Singera czy synagoga (wybudowana na wzór budynku stojącego ok. 40 kilometrów od Grodna na Białorusi, który spłonął w 1942 r. podpalony przez oficera SS). Budynek już stoi, ale oglądać można go tylko z zewnątrz, bo wciąż nie ma kolorowych polichromii. Na dokończenie prac potrzeba ok. 4 mln. zł.

– To był nasz trzeci wniosek o dofinansowanie i jednocześnie pierwszy, z którego uzyskaliśmy pieniądze. Ubolewamy, że nie dostaliśmy pieniędzy na dokończenie synagogi, ale liczymy na to, że z czasem i te plany uda nam się zrealizować – podkreśla Kuźmiński.

Mieszania w Miasteczku na Szlaku Kultur cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z 48 lokali sprzedano już 45. Zostały trzy ostatnie. Jak podkreślają inwestorzy, cena jest niska (3500 zł brutto za mkw.), bo sprzedawane są „po kosztach” by móc budować kolejne domy. W trakcie projektowania są trzy kolejne budynki.

– Za otrzymane teraz dofinansowanie odbudujemy spalony XVIII w. młyn wodny przy rzece Biała Łada. Powstaną też dwie restauracje: z kuchnią żydowską i kresową kuchnią regionalną, gdzie prowadzone będą warsztaty gastronomiczne, a goście dostaną lokalne napoje, nalewki czy potrawy przyrządzone w oparciu o stare receptury – wylicza Kuźmiński. – W Miasteczku powstanie też hotel z 48 pokojami nawiązujący stylistyką i architekturą do kultury kresowej, zwłaszcza żydowskiej. Zbudujemy też bardzo ciekawy obiekt z odnową biologiczną i rehabilitacją ortopedyczną, neurologiczną oraz uro-ginekologiczną. Będzie on się znajdował w Domu Kupca. Powstaną też uliczki dojazdowe i wybrukowany zostanie Rynek Żydowski.

Za pieniądze z dotacji kilka kilometrów od Miasteczka stanie Park Zabawnych Historii, czyli park rozrywki dla dzieci oraz restauracja z kręgielnią. – Prace ruszą na wiosnę. Liczymy na to, że gdy zostaną zrealizowane odwiedzać będzie nas jeszcze więcej turystów – przyznaje pomysłodawca inwestycji. – To głownie osoby zainteresowane zagadnieniami etnicznymi i kulturowymi, ale także Żydzi.

Ale to nie koniec planów. W Miasteczku na szlaku Kultur stanąć ma także Cerkiew prawosławna (replika drewnianej cerkwi Zaśnięcia NMP z Rudki koło Przeworska wybudowana w 1693 r.) wraz z ikonostasem oraz polichromiami, kościół katolicki, meczet i zbiór kalwiński. Wybudowane zostaną też wolnostojące domki między rynkiem żydowskim i rynkiem handlowym.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 września 2017 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś to miasteczko Biłgoraj nie ma szczęścia do biznesmenów.Wypuściło w Polskę Palikota z "ruchami",a teraz pokazał się następny Żydek , który chce uaktywnić niezbyt chlubną pamiątkę w historii Polski.Może Biłgoraj powinien tego pana wyeksportować do Izraela? Bo jeszcze trochę to może być za późno.Swoją drogą unici łatwo przyznają dotacje na takie "złowieszcze dziwoloągi", a zbyt trudno dostać na solidną polską produkcję z tworzeniem nowych miejsc pracy!
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Pozbyliśmy się pomników ruskich a teraz powstają nie mniej niebezpieczne żydowskie" - niebezpieczny to jest twój umysł. Zbutwiały, dawno nie przewietrzany. Niewiele się różnisz od islamskich ortodoksów gotowych zabijać za swoją rację. Tak samo zacietrzewiony i wierzący w jakieś bzdurne mity. Jeszcze nie konstruujesz bomb, ale mentalnie jesteś bardzo blisko, bo twój umysł już pracuje w obszarze obłędu. Od tego się zaczyna.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozbyliśmy się pomników ruskich a teraz powstają nie mniej niebezpieczne żydowskie. Jaś Pietrzak śpiewa "Żeby Polska ......" - tocz to nonsens. Już Piłsudski uważał że mnogość tej diaspory na ziemiach polskich stanowi zagrożenie. Po cichu przed sojusznikami dozbrajał żydowski Betar i szkolił im kadry dla wojska aby ci wywalczyli sobie państwo na swoich etnicznych ziemiach. Dzisiaj ? popatrzcie na Michnika Blumsztajna ..... Fundację Batorego i tych wszystkich którzy posługują się językiem polskim ,jedzą chleb z polskiej mąki ale o Polsce nie mówią POLSKA tylko Polin . Np. taki Kazimierz Zawieyski opłacany przez polskiego podatnika zabiegał o to aby na terytorium Niemiec Polska nie miała swojej mniejszości w ich strukturach państwa niemieckiego takich jakie to Państwo ma w Polsce.Czy tacy "Polacy" opłacają się Polsce ....... pytam ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!