Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 lipca 2017 r.
21:04

Co trapi lubelskiego przedsiębiorcę, jak ocenia rząd? "Mamy ambiwalentne odczucia"

3 16 A A
Marek Goliszewski
Marek Goliszewski (fot. BCC)

Rozmowa z Markiem Goliszewskim, założycielem i prezesem Business Centre Club skupiającego blisko dwa tysiące firm i przedsiębiorców zatrudniających około 600 tys. pracowników rozmawiamy o szansach i zagrożeniach dla przedsiębiorców nie tylko z Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W jakiej sytuacji finansowej znajdują się dziś przedsiębiorcy z Lubelszczyzny?

– Podobnie jak w przypadku całego kraju ich sytuacja jest na ogół dobra, co wynika z uruchomienia na początku roku inwestycji publicznych i samorządowych. Napędza to zamówienia. Nie możemy jednak nie widzieć problemów, które mogą pojawić się wkrótce w związku z coraz większymi wydatkami związanymi z programem 500 plus oraz olbrzymimi wydatkami, jakie będą wiązały się z przejściem na emerytury pod koniec tego i na początku przyszłego roku rzeszy pracowników. Obawiamy się, że poszukiwanie pieniędzy dla tych grup może rozpocząć się w polskich firmach. A to będzie wiązało się z restrykcyjnymi kontrolami.

• Czy to oznacza, że przedsiębiorcy źle oceniają obecny rząd?

– Mamy bardzo ambiwalentne odczucia. Z jednej strony widzimy wprowadzanie bardzo sensownych rozwiązań, takich jak zapisane w Konstytucji Biznesu prawo przedsiębiorcy do błędu, rozstrzyganie wszystkich wątpliwości na ich korzyść, domniemanie niewinności, czy zasada, że to co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone. Przyklasnąć muszę też bardzo dobrej współpracy z Ministerstwem Rozwoju, czy Ministerstwem Finansów, dzięki której udało nam się odsunąć widmo kolejnych wielkich danin od firm. Działa też Rada Dialogu Społecznego, w ramach której możemy spotykać się z poszczególnymi ministerstwami negocjować poszczególne ustawy, czy przekazywać swoje uwagi i postulaty.

• Ale czy przedsiębiorcy nie wyolbrzymiają zagrożeń? Po czterech miesiącach 2017 roku deficyt budżetowy w Polsce wynosi 0,9 mld zł zamiast spodziewanych 10 mld zł. GUS podaje, że w pierwszym kwartale PKB wzrósł o 4 proc. rok do roku. 

– To rezultat zwiększenia inwestycji rządowych i samorządowych w I kwartale tego roku oraz wzrost eksportu przedsiębiorstw prywatnych. Ale nad tym ciągle wisi chmura bilionowego długu publicznego i np. wydatki związane z obniżeniem wieku emerytalnego. ZUS obliczył swój roczny deficyt na 70 mld zł. Skąd zatem wziąć pieniądze? Cieszymy się, że wyniki się poprawiają, ale nie spuszczajmy z oka zagrożeń i myślenia o tym, jak państwo ma więcej zarabiać.

• Jest jednak i druga strona.

– Tak, a w jej ramach praktyki niezapowiedzianych i wielokrotnych kontroli, czy na przykład solidarna odpowiedzialność kupującego i sprzedającego. W jej ramach np. gdy kupujemy paliwo na stacji, która niewłaściwie rozlicza VAT, my także odpowiadamy wobec prawa. Nie jest to korzystne rozwiązanie dla żadnego przedsiębiorcy. Do tego dochodzi nakładany przez państwo zarząd komisaryczny w stosunku do firm, na których pada podejrzenie popełnienia oszustwa. Za nadużycia przy rozliczaniu faktur VAT przedsiębiorcy odpowiadają jak za popełnienie zbrodni i mogą usłyszeć wyrok 25 lat pozbawienia wolności. To bardzo podważa zaufanie do rządu.

• Do tego dochodzą wypowiedzi członków partii rządzącej mówiących, że przedsiębiorcy celowo nie inwestują, żeby wyhamować gospodarkę i zrobić na złość rządowi.

– Podobno z tej wypowiedzi prezes Kaczyński ostatecznie się wycofał i przeprosił. Ale ma Pani rację. Nikt jednak nikomu na złość nie czyni. Owszem, przedsiębiorcy widząc praktyki, o których mówiłem wcześniej i tracąc zaufanie, powstrzymują się od inwestycji. Bezpośrednim powodem spadku PKB do 2,7 proc. w końcu 2016 r., wobec zakładanych 4 proc., było obniżenie inwestycji samorządowych i spółek Skarbu Państwa aż o 40 proc. Na szczęście to się już zmieniło. Cieszy nas też coraz intensywniejsze wykorzystywanie funduszy europejskich. Rząd musi jednak myśleć bardziej perspektywicznie. Musi mieć świadomość, że jeśli w dłuższym okresie nie zwiększy się liczba inwestycji prywatnych, będziemy mieli do czynienia z wyhamowaniem gospodarki. Pamiętać przecież musimy, że to właśnie inwestycje prywatne dają nam dziś 85 proc. PKB, co oznacza ponad 300 mld zł podatków do Skarbu Państwa rocznie. Jak za mniejsze pieniądze spłacać dług publiczny? Czy obniżać deficyt sektora finansów publicznych.

• Z czego, Pana zdaniem, wynika deficyt inwestycji prywatnych?

– Z braku zaufania. I tak zataczamy błędne koło, bo nastroje wśród przedsiębiorców są wyczekujące. Biznes ostrożnie podchodzi do tego, co dzieje się w tej chwili w polityce. Aby móc działać sprawniej, potrzebujemy większego zaufania rządu do ludzi biznesu. Z niepokojem przyglądamy się zintensyfikowanych kontrolom ZUS, które mają wręcz status prokuratorsko-sędziowski. Kontrolerzy domagają się dokumentów do 10 lat wstecz. Prześwietlają zwolnienia lekarskie. Chcą przekształceń umów-zleceń na umowy o pracę, żeby nałożyć na przedsiębiorców kary. To jest to niekonstytucyjne. W najbliższym czasie zaskarżymy te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

• Odejdźmy od rządu. Z jakimi innymi problemami borykają się przedsiębiorcy?

– Objechałem niedawno wszystkie regionalne loże BCC. Wszędzie przedsiębiorcy sygnalizują problem ze znalezieniem lub zatrzymaniem w swoich firmach wykwalifikowanych pracowników. I nie chodzi tu np. tylko o informatyków, ale także dekarzy, hydraulików i stolarzy. Z sondaży opinii publicznej wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat w poszukiwaniu apolitycznego, sensownego życia za granicę może wyjechać 2 mln młodych Polaków. Bezrobocie spadło z kilkunastu do 8 proc. (z czego oczywiście wypada się tylko cieszyć). Lecz dochodzimy do sytuacji, w której nie będzie kogo zatrudniać.

• Żeby zatrzymać pracowników może warto podnieść ich pensje?

– Zgadzam się z tym. W Polsce wciąż zarabiamy połowę tego, co w Unii Europejskiej. Ale duże podwyżki, które odczują pracownicy, nie są możliwe dopóki nie zmieni się prawo. W tej chwili pensja pracownika to niewiele ponad 40 proc. kosztów, które w związku z jego zatrudnieniem ponosi pracodawca. Reszta to podatki i różnorodne, niezwykle wysokie składki, które częstokroć są potem nieefektywnie wydawane. Jeśli te proporcje się nie zmienią, to podwyżki będą możliwe tylko w określonym zakresie.

• Tym co od lat trapi przedsiębiorców jest też szara strefa i zatory płatnicze.

– Przez szarą strefę ucieka nam 20 proc. PKB. To także nieuczciwa konkurencja dla praworządnych firm. Nie możemy też pozwolić na to, by do wszystkich przedsiębiorców przylgnęła łatka osób nieuczciwych. Musimy eliminować z rynku tych, którzy popełniają przestępstwa związane np. z VAT, nie dbają o najwyższe standardy. Trzeba także eliminować zatory płatnicze i promować etyczne działania w płatnościach wzajemnych. Będziemy w tej kwestii ściśle współpracować z urzędami kontroli skarbowej. Piętnujemy zatrudnianie na czarno, fałszowanie faktur, czy wyprowadzanie pieniędzy do innych krajów. To wyznacza kierunek BCC na najbliższe lata. Podobnie jak dalsze współdziałanie z politykami i naciskanie na nich, by stanowiąc każdą ustawę nie wykorzystywali szybkiej ścieżki legislacyjnej i konsultowali wszystko z biznesem. Tylko dzięki temu unikniemy takich bubli prawnych, jak choćby sprzeczna z konstytucją i zasadą wolnego rynku ustawa o aptekach, która też – prędzej czy później – odbije się negatywnie na chorych. Takie przepisy pokazują, że rząd nie jest monolitem – prawo o aptekach wprowadzono mimo sprzeciwu ministrów Morawieckiego i Gowina.

>>> Rozmowa pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 14:19
Taa bidota jak im ciezko.kazdy kto pracuje u prywaciaza widzi on na wczasy za granice i to nie byle gdzie a pracownik za grosze do roboty.sama znam takich kilku.po 3 domy samochody a ludzie 1500 na m-c.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:48
BCC to banda włazidupców,którzy dbają o własna kasę,a nie o życie przeciętnego obywatela.Goliszewski wychwalał Balcerowicza i innych co niszczyli polska gospodarkę.Czas podstawić mu taczkę i nie słuchać bzdurnych wypocin,bo co innego mówi ,a co innego robi!!
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:11
klakierbalcera
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:09
Tego Typa pamiętam jak na początku transformacji gdy został Tym Prezesem BCC przyjechał w odwiedziny na Skarpę autem Volvo. Były wtedy i są parkingi dla aut a le Ten gość uważał, że Jemu wolno podjechać pod samo okno mieszkania na parterze i postawić auto na trawniku. Zwróciłem mu uwagę, że nie wypada tak sobie jeżdzić po trawnikach. A Ta sirota od łamania norm społecznych wali mi, że Jemu wolno. Bo bał się o swój wóz pozostawić na parkingu ca 40 mb od okna przy co stało auto całą noc. Różne Typy zabierają głos. Jak Ktoś najął się za psa to musi chociaż raz na rok POszczekać.
Tego Typa pamiętam jak na początku transformacji gdy został Tym Prezesem BCC przyjechał w odwiedziny na Skarpę autem Volvo. Były wtedy i są parkingi dla aut a le Ten gość uważał, że Jemu wolno podjechać pod samo okno mieszkania na parterze i postawić auto na trawniku. Zwróciłem mu uwagę, że nie wypada tak sobie jeżdzić po trawnikach. A Ta sirota od łamania norm społecznych wali mi, że Jemu wolno. Bo bał się o swój wóz pozostawić na parkingu ca 40 mb od okna przy co stało auto całą noc. Różne Typy zabierają głos. Jak Ktoś najął się za psa to ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:00
POwiedz cieciu co straszysz wcześniejszym emeryturami czy to przymus czy prawo do wcześniejszej emerytury. U mnie 2 Prezesów SM dawno przekroczyli wiek emerytalny i w d...... mają emeryturę bo dalej doją kasę i to niezłą od członków SM. Klep bubku lepiej babę PO plecach niż klepiesz androny na zamówienie.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 09:34
Może jakaś informacja jaki biznes prowadzi ten pan?. Założenie BCC i prezesowanie tej loży to jedyne kwalifikacje?. Ja go kojarzę z tego , że na początku lat 90- tych przeprowadził wywiad z ... Urbanem.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 08:30
W Polsce zarobki są na poziomie 50% tego u naszych zachodnich sąsiadów? Dla kogo? Prezesow i dyrektorów? To po jakiego ja jeszcze siedzę w Niemczech? Może BBCiołki odwiedziliby tak RFN i poznali gorzką prawdę, że gdyby nie PiS to nawet i tych 1350zł na rękę, by ŁASKAWIE za ciężką pracę nie wypłacili. Obecnie pensja Polska vs. Niemcy to jest 1:4. A faktycznie to można odłożyć od dwóch do trzech polskich pensji jako oszczędności na konto ;) No i ten odwieczny płacz, że przedsiębiorca (czyt. POlski wyzyskiwacz) doklada się do pensji. A może nam Prezes... niedoinformowany Prezes, ile łoży się w innych CYWILIZOWANYCH krajach? No, właśnie. Za komuny było wszystko za darmo ;)
W Polsce zarobki są na poziomie 50% tego u naszych zachodnich sąsiadów? Dla kogo? Prezesow i dyrektorów? To po jakiego ja jeszcze siedzę w Niemczech? Może BBCiołki odwiedziliby tak RFN i poznali gorzką prawdę, że gdyby nie PiS to nawet i tych 1350zł na rękę, by ŁASKAWIE za ciężką pracę nie wypłacili. Obecnie pensja Polska vs. Niemcy to jest 1:4. A faktycznie to można odłożyć od dwóch do trzech polskich pensji jako oszczędności na konto ;) No i ten odwieczny płacz, że przedsiębiorca (czyt. POlski wyzyskiwacz) doklada się do pensji. A może nam... rozwiń
Avatar
niepatriota / 2 lipca 2017 o 08:06
Dobrze Towazrzyszu mówicie. Partia i jej wódz mogą być z Was dumni.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 07:38
A dlaczego w Lublinie wszyscy przedsiębiorcy zatrudniają ludzi tylko za 2000 zł (brutto). Jak się wspomni o większych pieniądzach - to odpowiedz jest : "jak się nie podoba to poszukaj innej pracy". Przeszedłem do "warszawskiej" firmy i dostałem 3000 (netto). Jak to jest ???
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 00:45
Tak za PO trzeba by było charcz zapłacić
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 14:19
Taa bidota jak im ciezko.kazdy kto pracuje u prywaciaza widzi on na wczasy za granice i to nie byle gdzie a pracownik za grosze do roboty.sama znam takich kilku.po 3 domy samochody a ludzie 1500 na m-c.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:48
BCC to banda włazidupców,którzy dbają o własna kasę,a nie o życie przeciętnego obywatela.Goliszewski wychwalał Balcerowicza i innych co niszczyli polska gospodarkę.Czas podstawić mu taczkę i nie słuchać bzdurnych wypocin,bo co innego mówi ,a co innego robi!!
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:11
klakierbalcera
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:09
Tego Typa pamiętam jak na początku transformacji gdy został Tym Prezesem BCC przyjechał w odwiedziny na Skarpę autem Volvo. Były wtedy i są parkingi dla aut a le Ten gość uważał, że Jemu wolno podjechać pod samo okno mieszkania na parterze i postawić auto na trawniku. Zwróciłem mu uwagę, że nie wypada tak sobie jeżdzić po trawnikach. A Ta sirota od łamania norm społecznych wali mi, że Jemu wolno. Bo bał się o swój wóz pozostawić na parkingu ca 40 mb od okna przy co stało auto całą noc. Różne Typy zabierają głos. Jak Ktoś najął się za psa to musi chociaż raz na rok POszczekać.
Tego Typa pamiętam jak na początku transformacji gdy został Tym Prezesem BCC przyjechał w odwiedziny na Skarpę autem Volvo. Były wtedy i są parkingi dla aut a le Ten gość uważał, że Jemu wolno podjechać pod samo okno mieszkania na parterze i postawić auto na trawniku. Zwróciłem mu uwagę, że nie wypada tak sobie jeżdzić po trawnikach. A Ta sirota od łamania norm społecznych wali mi, że Jemu wolno. Bo bał się o swój wóz pozostawić na parkingu ca 40 mb od okna przy co stało auto całą noc. Różne Typy zabierają głos. Jak Ktoś najął się za psa to ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 11:00
POwiedz cieciu co straszysz wcześniejszym emeryturami czy to przymus czy prawo do wcześniejszej emerytury. U mnie 2 Prezesów SM dawno przekroczyli wiek emerytalny i w d...... mają emeryturę bo dalej doją kasę i to niezłą od członków SM. Klep bubku lepiej babę PO plecach niż klepiesz androny na zamówienie.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 09:34
Może jakaś informacja jaki biznes prowadzi ten pan?. Założenie BCC i prezesowanie tej loży to jedyne kwalifikacje?. Ja go kojarzę z tego , że na początku lat 90- tych przeprowadził wywiad z ... Urbanem.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 08:30
W Polsce zarobki są na poziomie 50% tego u naszych zachodnich sąsiadów? Dla kogo? Prezesow i dyrektorów? To po jakiego ja jeszcze siedzę w Niemczech? Może BBCiołki odwiedziliby tak RFN i poznali gorzką prawdę, że gdyby nie PiS to nawet i tych 1350zł na rękę, by ŁASKAWIE za ciężką pracę nie wypłacili. Obecnie pensja Polska vs. Niemcy to jest 1:4. A faktycznie to można odłożyć od dwóch do trzech polskich pensji jako oszczędności na konto ;) No i ten odwieczny płacz, że przedsiębiorca (czyt. POlski wyzyskiwacz) doklada się do pensji. A może nam Prezes... niedoinformowany Prezes, ile łoży się w innych CYWILIZOWANYCH krajach? No, właśnie. Za komuny było wszystko za darmo ;)
W Polsce zarobki są na poziomie 50% tego u naszych zachodnich sąsiadów? Dla kogo? Prezesow i dyrektorów? To po jakiego ja jeszcze siedzę w Niemczech? Może BBCiołki odwiedziliby tak RFN i poznali gorzką prawdę, że gdyby nie PiS to nawet i tych 1350zł na rękę, by ŁASKAWIE za ciężką pracę nie wypłacili. Obecnie pensja Polska vs. Niemcy to jest 1:4. A faktycznie to można odłożyć od dwóch do trzech polskich pensji jako oszczędności na konto ;) No i ten odwieczny płacz, że przedsiębiorca (czyt. POlski wyzyskiwacz) doklada się do pensji. A może nam... rozwiń
Avatar
niepatriota / 2 lipca 2017 o 08:06
Dobrze Towazrzyszu mówicie. Partia i jej wódz mogą być z Was dumni.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 07:38
A dlaczego w Lublinie wszyscy przedsiębiorcy zatrudniają ludzi tylko za 2000 zł (brutto). Jak się wspomni o większych pieniądzach - to odpowiedz jest : "jak się nie podoba to poszukaj innej pracy". Przeszedłem do "warszawskiej" firmy i dostałem 3000 (netto). Jak to jest ???
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 00:45
Tak za PO trzeba by było charcz zapłacić
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sportowa niedziela na stadionie w Puławach. Biegi i mecze [zdjęcia]
galeria

Sportowa niedziela na stadionie w Puławach. Biegi i mecze [zdjęcia] 0 0

Były azotowe biegi, turniej piłkarski dla młodych zawodników, crashball i tradycyjny mecz pomiędzy drużynami Zakładów Azotowych i Urzędem Miasta. To wszystko w ramach tegorocznych Dni Chemika, które w niedzielę odbyły się na puławskim stadionie.

Wyłowił z rzeki pistolet z amunicją. Teraz sam ma problem

Wyłowił z rzeki pistolet z amunicją. Teraz sam ma problem 0 0

W niedzielę dyżurny krasnostawskiej policji otrzymał zgłoszenie od mężczyzny o wyłowieniu z rzeki broni.

Jedna osoba zginęła, druga walczy o życie. 19-letni kierowca aresztowany
galeria

Jedna osoba zginęła, druga walczy o życie. 19-letni kierowca aresztowany 0 3

Sąd aresztował na trzy miesiące 19-letniego kierowcę, który wjechał w pieszych w Biłgoraju. W wypadku tym zginęła jedna osoba, druga walczy o życie w szpitalu

Marcin Wroński kończy serię z komisarzem Maciejewskim. Rozmowa z pisarzem
Lubelskie Ekstra

Marcin Wroński kończy serię z komisarzem Maciejewskim. Rozmowa z pisarzem 0 0

Niepodrabialne dialogi Pilipiuka, cudowne opisy miasta Ćwirleja i wrażliwość na postaci kobiece Ostaszewskiego. Wyszła unikalna potrawa, do której wprawdzie to ja dostarczyłem kilo wołowiny z kością, ale moi koledzy własnych mieszanek przypraw - rozmowa z pisarzem Marcinem Wrońskim.

Puławy: Nie chcą budować ścieżki

Puławy: Nie chcą budować ścieżki 0 0

Mieszkańcy os. Niwa w Puławach na nowy chodnik i ścieżkę rowerową od Pszczelej do Saperów Kaniowskich będą musieli zaczekać. Do przetargu na ten obywatelski projekt, nie wpłynęła żadna oferta.

Lublin: Śmieciowa rewolucja z przeszkodami. Nie wszędzie wprowadzą nowy system

Lublin: Śmieciowa rewolucja z przeszkodami. Nie wszędzie wprowadzą nowy system 0 5

To już pewne. Nie w całym mieście wprowadzony będzie od 1 lipca nowy system zbiórki i wywozu śmieci. Inaczej będzie wyglądać segregacja odpadów na Czechowie, inaczej na Bronowicach...

Plantatorzy z woj. lubelskiego mówią dość! Przez kilka najbliższych dni mają nie zrywać malin

Plantatorzy z woj. lubelskiego mówią dość! Przez kilka najbliższych dni mają nie zrywać malin 0 11

Cena malin na skupach nie pokrywa nawet kosztów produkcji. Podobnie jest z agrestem i porzeczką – bije na alarm Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. I namawia plantatorów, by od dziś nie zbierali owoców. Aż do odwołania.

Masłowska w Centrum Spotkania Kultur, czyli spotkanie dotyczące Festiwalu Stolica Języka Polskiego
18 czerwca 2018, 16:30

Masłowska w Centrum Spotkania Kultur, czyli spotkanie dotyczące Festiwalu Stolica Języka Polskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. O szczebrzeszyńskim Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) opowiedzą zaproszeni goście już 18 czerwca o godz. 16.30. Spotkanie odbędzie się na Podniebnych Tarasach CSK.

Zjazd custom bicycles Żmigrodzie
galeria

Zjazd custom bicycles Żmigrodzie 0 0

W warsztacie przy kamienicy Żmigród 10 w Lublinie powstało już kilkadziesiąt nietypowych rowerów. Ich autorem jest Krzysztof Chmiel (Rafu Bikes).

Pieniądze na drogi w powiecie puławskim. Skorzysta tylko Celejów

Pieniądze na drogi w powiecie puławskim. Skorzysta tylko Celejów 0 1

W ubiegłym tygodniu resort inwestycji opublikował ostateczną listę samorządów, których projekty otrzymały dodatkowe rządowe wsparcie.

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów
film

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów 0 1

Truskawki dojrzewają błyskawicznie, a producenci nie nadążają ze zbiorem. Dlatego jeden z nich wpadł na oryginalny pomysł. Klienci, którzy chcą tańszych owoców mogą zerwać je sobie sami.

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”?

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”? 0 0

"100 lat temu w Białej” - pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna zachęca młodzież do udziału w konkursie na komiks. Ma to związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program
24 czerwca 2018, 8:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program 0 0