Coraz bliżej do budowy nowej kopalni w woj. lubelskim. Testy węgla są obiecujące

Dodano: 18 lipca 2017, 16:40
Autor: Paweł Puzio

Badania złoża potwierdzają wysokie parametry węgla z przyszłej kopalni „Jan Karski”.

W Lubelskim Zagłębiu Węglowym australijska spółka zakończyła program rozpoznawczy, a sporządzona dokumentacja geologiczna została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie Mining uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Pozytywne zaopiniowanie przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie projektu zagospodarowania złoża „Lublin” to kolejny krok zbliżający Australijczyków do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą.

– Wykonano zaawansowane testy węgla z ostatniego otworu badawczego. Ich wyniki wskazują, że zakład będzie mógł produkować węgiel metalurgiczny typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu. Ze względu na wysokie parametry jakościowe, produkt może osiągnąć wyższą cenę na rynku europejskim – przekonuje Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining. – W ostatnim kwartale do grona udziałowców Prairie dołączyło kilku renomowanych brytyjskich inwestorów instytucjonalnych – dodaje.

W nadchodzącym miesiącach Prairie zamierza kontynuować rozmowy z wybranymi chińskim instytucjami finansowymi. A główny partner Australijczyków z Dalekiego Wschodu, China Coal, prowadzi prace mające na celu ukończenie Bankowego Studium Wykonalności.

Spółka podpisała też umowę z PGE Dystrybucja określającą warunki przyłączenia przyszłej kopalni do sieci energetycznej. Moc przyłączeniowa od momentu rozpoczęcia produkcji węgla wyniesie 45 MW. Jest już także umowa na wykonanie projektu i uzyskanie wymaganych pozwoleń na budowę dwutorowej linii energetycznej 110kV Wierzbica – Kulik o długości blisko 10 km.

Całkowite zasoby węgla w złożu węgla kamiennego „Lublin” to 728 mln ton. Łączne nakłady budowy kopalni „Jan Karski” są szacowane na 632 mln dolarów. Szacuje się, że w związku z inwestycją powstanie 10 000 miejsc pracy. Pierwszy węgiel we wsi Kulik w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim ma zostać wydobyty w 2023 r. 

Użytkownik niezarejestrowany
leon z
Jasnowidz
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lipca 2017 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wykopki, że taki wysyp lemingów? To już było... to się nie oplaca... Polak nie potrafi... najlepiej zasypać i zapomnieć... "weź kredyt i zmień pracę"... Panom i paniom lemingom dziękujemy i zapraszamy na upragniony lot do Kanady. Tylko, czy tam takie łajzy się odnajdą, bo kłamać i kraść... takich tam nie potrzeba. To, że w woj. lubelskim jest najlepszy węgiel nie trzeba nikogo przekonywać. Tylko zakasać rękawy i zarabiać pieniążki.
Rozwiń
leon z
leon z (19 lipca 2017 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to kto teraz rozkrada ?
Rozwiń
Jasnowidz
Jasnowidz (18 lipca 2017 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda Anglików i Chińczyków. Umoczą kasę a kopalni i tak nie będzie. Ta inwestycja śmierdzi od samego początku. Amber Gold to pikuś.
Rozwiń
ryl
ryl (18 lipca 2017 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bogdanka jest w posiadaniu tych dokumentów i dostanie koncesję.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te parametry w obszarze K-6 i K-7 były potwierdzone już w latach 70-tych XX wieku i nikt tu Ameryki nie odkrył.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!