Dofinansowanie z ZUS na poprawę bezpieczeństwa w firmie

Dodano: 9 lipca 2015, 15:06
Autor: p.p.

ZUS (fot.
ZUS (fot.

Za pieniądze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można poprawić bezpieczeństwo pracy w firmie. Dofinansowanie może wynieść do pół miliona złotych.

Chodzi o program na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. – ZUS dofinansowuje zarówno projekty inwestycyjne, jak i doradcze. Pierwsze dotyczą podniesienia bezpieczeństwa technicznego w bezpośrednim otoczeniu pracowników. Może to być np. zakup urządzeń oczyszczających powietrze lub instalacja osłon do niebezpiecznych maszyn – mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS. Natomiast poprzez projekty doradcze można dokonać oceny zagrożeń występujących w miejscu pracy – chodzi np. o przeprowadzenie pomiarów hałasu czy zapylenia.

Skala dofinansowania zależy od wielkości firmy i liczby zatrudnionych. – Mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 9 pracowników, mogą liczyć na pokrycie 90 procent kosztów inwestycji do wysokości 140 tys. zł. Największe firmy, zatrudniające od 250 osób w górę, skorzystają z dofinansowania na poziomie 20 procent, ale do kwoty 500 tys. zł – dodaje Korba.

W województwie lubelskim z programu korzysta już pięć firm. Poprawi to bezpieczeństwo pracy 374 pracowników. Pieniędzy dla kolejnych przedsiębiorstw nie powinno zabraknąć. W tym roku ZUS przeznaczy na program 27 milionów złotych. Pula będzie się zwiększać – w przyszłym roku wyniesie już 35 mln zł.

– Wniosek o dofinansowanie oraz listę możliwych do realizacji projektów można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/prewencja – wyjaśnia Małgorzata Korba. Wniosek oceni zewnętrzny ekspert, biegły w danej dziedzinie. Zweryfikuje on również, czy przedsiębiorca prawidłowo zrealizował inwestycję.

Czytaj więcej o: praca biznes Małgorzata Korba
gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (10 lipca 2015 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No tak a chorych ludzi uzdrawia odbierając im nawet pare groszy a starających się o rentę od razu stawia na nogi.prewencja to jest to.w końcu z czegos trzeba płacić a i z czegos brać na premie szczególnie dla p.o.prezes!!!!

To dlaczego w Polsce jest ponad milion rencistów? Dzięki takiemu programowi można w firmie zapobiegać wypadkom, mniej ludzi straci zdrowie i to jest OK.

Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak a chorych ludzi uzdrawia odbierając im nawet pare groszy a starających się o rentę od razu stawia na nogi.prewencja to jest to.w końcu z czegos trzeba płacić a i z czegos brać na premie szczególnie dla p.o.prezes!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!