Firma z Mazowsza chce budować zakład w Bełżycach. Gmina czeka na opinię

Dodano: 22 listopada 2016, 22:05
Autor: aa

Firma ma produkować środki poprawiające właściwości gleby
Firma ma produkować środki poprawiające właściwości gleby

Zakład do produkcji środków poprawiających właściwości gleby chce wybudować w Bełżycach firma z Mazowsza. Trwa właśnie procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowej. Burmistrz Bełżyc czeka na opinię sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Firma z województwa mazowieckiego chce uruchomić zakład do produkcji środków poprawiających właściwości gleby, który miałby stanąć w odległości ok. 50 metrów od sortowni śmieci.

„Obecność tego zakładu nie wpłynie negatywnie na środowisko oraz nie spowoduje kumulacji oddziaływań” – czytamy w karcie informacyjnej przedsięwzięcia.

– Jeśli zakład powstanie to zajmowałby się kompostowaniem np. frakcji stałej z oczyszczalni ścieków – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc.

Obecnie trwa procedura dotycząca wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji.

– Zarówno my, jak też sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska mieliśmy sporo uwag merytorycznych – przyznaje Góra, który dodaje też były też zastrzeżenia formalne – czy tego typu instalacja może stanąć na gruntach zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako rolne.

W związku z działalnością sortowni śmieci, którą wybudował Celowy Związek Gmin Proekob – do tej pory żadnych skarg ani protestów nie było. – Czyli zastosowana technologia nie oddziałuje na środowisko w takim stopniu aby było jakieś niezadowolenie społeczne – mówi burmistrz Bełżyc i jednocześnie przewodniczący zarządu Proekob. – A teraz się zastanawiam czysto teoretycznie, czy jeśli by się taka instalacja w pobliżu sortowni pojawiła i byłby przykry zapach to nie byłby on kojarzony właśnie z sortownią śmieci? Wtedy sami byśmy sobie strzelili w stopę - dodaje.

Dlatego też przed podjęciem decyzji urzędnicy chcą sprawdzić jak tego typu instalacje funkcjonują. – Na pewno razem z radnymi będziemy się starali zobaczyć jedną z instalacji, które firma wybudowała już w innych częściach kraju – zapowiada Góra. – Jeśli okazałoby się, że inwestycja niesie za sobą ryzyko oddziaływania zapachowego, to się nad tym zastanowimy.

Procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowej trwa. – Uzupełniania do pytań już otrzymaliśmy. W tym tygodniu przekażemy je do sanepidu i RDOŚ – wskazuje Góra.

Urząd Miejski w Bełżycach do końca roku powinien otrzymać opinię zarówno z RDOŚ jak też z sanepidu. Jeśli opinie byłyby pozytywne wówczas rozpoczną się konsultacje społeczne.

Czytaj więcej o: biznes Bełżyce
Piotr
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr
Piotr (27 listopada 2016 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Góra Miał Pan podać do sądu Panią redaktor Jaworowicz za pomówienie jaki dostała wyrok.?
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2016 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chlewni w gminie belzyce postawić już nie wolno bo niby śmierdzi a ten zakład pan burmistrz chce stawiac na gruntach rolnych nawet jak nie jest to przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 20:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby pan Góra liczył na kolejną kadencję w fotelu burmistrza? Śmierdzi prywatą .
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bełżycom już w przeszłości blisko było do Mazowsza z racji nazwy "folkloru jaki tam jest" a teraz dochodzi "zapach" Mazowsza.....Gratki....Wogóle "atmosfera " wokół Bełżyc jest "gęsta" !!! Od zachodu tuczarnia Pana D. a od wschodu oczyszczalnia .....No i mamy "zapachy" ziemi, które trzeba "modyfikować" !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Przykry zapach" to jest już od samej sortowni śmieci, którego natężenie zależy od kierunku wiatru.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!