Gra o Bogdankę. Zawieszone postępowanie w sprawie przejęcia kopalni

Dodano: 29 września 2015, 21:43
Autor: drs

Lubelski Węgiel Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)
Lubelski Węgiel Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)

Jest kolejny ruch w grze o przejęcie kontroli nad Lubelskim Węglem Bogdanka. Grze, która toczy się teraz między radą nadzorczą kopalni a zainteresowaną jej przejęciem energetyczną spółką Enea, która 14 września wezwała akcjonariuszy Bogdanki do sprzedaży akcji oferując za każdą z nich 67,39 zł.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Teraz Enea robi w tej sprawie pół kroku wstecz próbując wywrzeć nacisk na akcjonariuszy Bogdanki.

W komunikacie wysłanym we wtorek wieczorem do mediów stwierdza, że „ma inne warianty zapewnienia sobie dostaw taniego węgla” niż zakup kopalni. Enea poinformowała też, że na jej wniosek zawieszone zostało postępowanie toczące się w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bez którego zgody przejęcie kopalni nie będzie możliwe.

Zainteresowana naszym zakładem wydobywczym spółka przyznaje, że jest to reakcja na posunięcie rady nadzorczej Bogdanki, która na 15 października zwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jednocześnie rada zaproponowała, by na tym walnym została podjęta uchwała ograniczająca możliwość wykonywania prawa głosu do 10 proc. akcji. Może to być zarówno próbą zniechęcenia Enei do przejęcia albo próbą uzyskania lepszej ceny (zarząd kopalni uznał cenę za satysfakcjonującą).

Tymczasem Enea ostrzegła we wtorek, że jeśli uchwała zostanie podjęta, to koncern zrezygnuje z przejęcia kopalni. – Jeśli akcjonariusze górniczej spółki ograniczą możliwość wykonywania prawa głosu do 10 proc., wezwanie nie dojdzie do skutki – stwierdza w komunikacie Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei.

................
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

................
................ (5 października 2015 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla łęczyńskiej Bogdanki zdecydowanie lepiej być własnością Skarbu Państwa. Przy puławskich Azotach to działa. Może WSK świdnickie miałoby się lepiej, gdyby było państwową własnością.


Dla PZL Świdnik akurat to dobrze wyszło sprywatyzowanie zakładu należy do potężnego koncernu, pracownicy etatowi mają lepiej niż za państwówki, lepsze warunki pracy, lepsza płaca, szkolenia zagraniczne dobry socjal...

dla bogdanki przejęcie przez Enea pewnie też by na dobre wyszło

Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla łęczyńskiej Bogdanki zdecydowanie lepiej być własnością Skarbu Państwa. Przy puławskich Azotach to działa. Może WSK świdnickie miałoby się lepiej, gdyby było państwową własnością.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydaje mi się że przejęcie kopalni przez spółkę energetyczną ENEA jest dobrym wyjściem na te czasy, chociażby z tego względu że wróciłaby pod skarb państwa... Obecne zarządzanie przez fundusze jest złe i ze szkodą dla Bogdanki... A CO ZWIĄZKOWCY ROBIĄ W TYM TEMACIE>???? TYLKO KRZYCZEĆ POTRAFIĄ... I MASÓWKI ORGANIZOWAĆ....!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, jak się coś wypisuje, to trzeba elementarnej wiedzy!!! Bogdanka jest spółką akcyjną, o wszystkim decydują właściciele akcji, nie żadna warszawka. Enea zrobiła pokerową zagrywkę z wypowiedzeniem umowy na dostawę węgla od Bogdanki, zbiła cenę i chce kupić taniej. Ale pieniądze ze sprzedaży akcji nie trafią ani do Bogdanki, ani do Warszawki, tylko do dotychczasowych akcjonariuszy, którzy jak będą chcieli to odpowiedzą na wezwanie a jak nie, to zachowają swoje akcje. Dla samej Bogdanki, duży właściciel jakim jest elektrownia to korzystne, bo będzie miała zbyt na swój węgiel. Kaskę z akcji spółka może uyskać jedynie z nowej emisji.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chuj z Polską Wschodnią.... Kto to powiedział?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!